Պեսկովը չի բացառել Ուկրաինայում ռուսական զորքն օգտագործելու հնարավորությունը
«Նախագահը կարող է օգտվել իր ցանկացած սահմանադրական իրավունքից»,–ասել է ՌԴ առաջնորդ Վլ. Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ ի պատասխան Դաշնային խորհրդին ուղղված հարցման՝ Ուկրաինայում ռուսական զորքերն օգտագործելու վերաբերյալ։
Սակայն, ըստ խոսնակի, Ուկրաինայի հարավ–արևելքում ստեղծված բարդ իրավիճակի պայմաններում հարկավոր է խուսափել հրահրող գործողություններից, որոնք կհանգեցնեն լարվածության աճի։ Փոխարենը, ինչպես ընդգծել է Պեսկովը, ցավոք, նման իրավիճակում Կիևի սադրիչ գործողությունների պակաս չի զգացվում։
«Ներկայումս պետք է կենտրոնանալ հիմնականում մինսկյան պայմանավորվածությունների իրագործման վրա։ Հենց դրա՛ն են Մոսկվայում սպասում ամենից առաջ»,– Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում «ՏԱՍՍ»–ը։
Պեսկովին ռուսական զորքի՝ արտերկրում օգտագործելու մասին հարցը տրվել էր Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի կողմից հունիսի 4–ին ընդունված օրենքի կապակցությամբ, որը թույլատրում է արտասահմանյան ռազմական համակազմ ներգրավել Ուկրաինա՝ «խաղաղությանն ու անվտանգությանն աջակցելու համար»։
«Իսկ ի՞նչ կապ ունի դա»,–լրագրողներից հետաքրքրվել էր ինքը Պեսկովը։
Ավելի վաղ Ուկարինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հայտարարել էր, որ Ուկրաինան իրավունք ունի դիմել ՄԱԿ ԱԽ–ին երկրում խաղաղություն հաստատելու նպատակով խաղաղապահներ ուղարկելու համար։

Песков не исключает возможности применения российских войск на Украине
«Президент может воспользоваться любым своим конституционным правом, это его право», – подчеркнул пресс-секретарь Владимира Путина Дмитрий Песков в ответ на вопрос о запросе у Совета Федерации разрешения на использовании армии России на Украине. Об этом сообщает «Vesti.ru».
Но, по словам пресс-секретаря главы российского государства, в сложившейся сложной ситуации на юго-востоке Украины важно избегать провоцирующих действий, шагов, которые спровоцируют эскалацию напряженности. При этом Дмитрий Песков подчеркнул, что, к сожалению, дефицита провокационных действий со стороны Киева в такой ситуации не наблюдается.
«Главным образом сейчас надо сконцентрироваться на выполнении минских договоренностей. Именно этого в Москве ожидают больше всего», – отметил Песков.
Вопрос об использовании российской армии за рубежом был задан Дмитрию Пескову в связи с принятым Верховной радой Украины 4 июня 2015 года законом, который разрешает привлекать иностранный военный контингент к поддержанию «мира и безопасности» на Украине.
«А как это связано?» – сам поинтересовался у журналистов Дмитрий Песков.
Напомним, что ранее президент Украины Петр Порошенко заявил, что Украина имеет право обратиться в Совет Безопасности ООН по поводу ввода миротворцев для установления мира в стране, а также в середине марта представительство Украины при Евросоюзе официально передало руководству европейских структур обращение к Совету ЕС с просьбой о введении миротворцев на восток страны.