Քերրի. «ԱՄՆ–ը հավատարիմ է ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում ուղիներ փնտրելուն»
ԱՄՆ–ը հավատարիմ է մնում ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում ուղիներ փնտրելուն։ Այս մասին ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին Հանրապետության օրվա առթիվ Ադրբեջանի ժողովրդին ուղղված իր շնորհավորական ուղերձում։
Ինչպես հայտնում է «РИА Новости»–ն, նա նաև նշել է, որ Վաշինգտոնը լրջորեն աջակցում է Ադրբեջանի դերին Հարավային գազային միջանցքի միջոցով Եվրոպային էներգառեսուրսների մատակարարումների դիվերսիֆիկացումն ապահովելու հարցում։
Քերրին ընդգծել է նաև Վաշինգտոնի և Բաքվի համագործակցությունն Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի առաքելության շրջանակներում ահաբեկչության դեմ պայքարում և տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգության ապահովման հարցում։

Керри: «США остаются привержены поиску мирного решения Карабахского конфликта»
США остаются привержены поиску мирного решения Карабахского конфликта. Как сообщает РИА «Новости», об этом заявил госсекретарь США в поздравительном послании народу Азербайджана в связи с Днем республики.
Он подчеркнул, что «США серьезно поддерживают роль Азербайджана в обеспечении диверсификации поставок энергорсурсов в Европе с помощью Южного газового коридора».
Он также отметил партнерство Вашингтона и Баку в «борьбе с терроризмом и в обеспечении региональной и международной безопасности посредством миссии НАТО в Афганистане».