Բրիտանացի նախարարների աշխատավարձը մինչև 2020թ. չի բարձրանա
Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը հայտարարել է, որ մինչև 2020թ. նախարարների աշխատավարձը չի բարձրանա։ «Sunday Times»–ում լույս տեսած հոդվածում նա նշել է. «Բոլորս միասին պետք է օգնենք մարել պետական պարտքը»։
«vestifinance»–ի տեղեկացմամբ՝ նախարարների սառեցված աշխատավարձերի չափը հնարավորություն կտա տնտեսել տարեկան մոտ 800 հազ ֆունտ ստեռլինգ (1,239 մլն դոլար)։
Բրիտանացի նախարարների աշխատավարձը չի բարձրացել նաև 2010թ.։ Ներկայումս նրանք ստանում են տարեկան 134,565 հազ ֆունտ (208 հազ դոլար)։ Ինչպես գրում է «BBC»–ն, վարչապետի աշխատավարձը կազմում է տարեկան 142,5 հազ ֆունտ (220 հազ դոլար)։
Խորհրդարանի էթիկայի անկախ հանձնաժողովը (IPSA) խորհուրդ է տվել բարձրացնել 650 պատգամավորի աշխատավարձը 9%–ով, սակայն նախարարների կաբինետն արդեն իսկ հասկացրել է, որ համաձայն չէ IPSA–ի հետևությունների հետ, քանի որ կոշտ տնտեսության դեպքում պետծառայողների աշխատավարձերը կարող են բարձրանալ ոչ ավելի, քան 1%–ով։
Անգլիական բանկի կանխատեսմամբ՝ ինֆլյացիան երկրում մի որոշ ժամանակ կմոտենա 0–ի, սակայն տարեվերջին փոքր–ինչ կուժեղանա, իսկ երկու տարվա ընթացում կվերադառնա տարեկան 2%–ի։
Պաշտոնական տվյալներով՝ Բրիտանիայում գործազրկությունը սկսում է կրճատվել, և աշխատող մարդկանց թիվն աստիճանաբար ավելանում է։

Британским министрам не повысят зарплату до 2020 года
Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон заявил, что зарплата министров будет заморожена до 2020 года, передает «Vestifinance.ru».
В статье в газете «Sunday Times» он написал, что «мы все вместе» должны помочь в деле выплаты государственной задолженности. Замораживание размера зарплат министров позволит сэкономить около 800 тыс. фунтов стерлингов в год ($1,239 млн).
Зарплата министров не повышалась с 2010 года В настоящее время они получают 134,565 тыс. фунтов в год ($208 тыс.) до уплаты налогов. При этом зарплата премьер-министра составляет 142,5 тыс. фунтов в год ($220 тыс.).
В то же время зарплата 650 депутатов парламента должна быть повышена на 9%, как это рекомендует Независимая комиссия по этике парламента (IPSA). Кабинет министров уже дал понять, что не согласен с выводами IPSA, так как в рамках мер жесткой экономии заработные платы государственных служащих могут повышаться не более чем на 1%.