Մահից ոչ շատ առաջ բեն Լադենը ցնորվել է
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը 2011–ին Ուսամա բեն Լադենի՝ պակիստանյան Աբբոտաբադ քաղաքի ապաստարանից բռնագրավված տասնյակ փաստաթղթեր է հրապարակել։ Դրանց մեծ մասը վերաբերում է «Ալ Քաիդա» ահաբեկչական խմբավորման գործունեությանը, իսկ նամակներից մի քանիսը վկայում է այն մասին, որ մահից ոչ շատ առաջ բեն Լադենը ցնորվել է։ Այս մասին գրում է «Վեստի»–ն՝ «ABC»–ին հղումով։
Հրապարակված փաստաթղթերը երկու մասի են բաժանվում, որոնց մի մասը գաղտնիացված չէ։ Դրանք հայտնաբերվել են այն շինությունում, որտեղ թաքնվում էր թիվ մեկ ահաբեկիչը։ Երկրորդ մասն արդեն գաղտնազերված նյութերն են և հանցագործի նամակները, սակայն լրագրողները նշել են, որ զինվորականները մի լավ խմբագրել են իսլամիստի փաստաթղթերը՝ «չվնասելու ներկա հակաահաբեկչական գործողությունների ընթացքին»։
ԱՄՆ ԶԼՄ ներկայացուցիչներին ու քաղաքական փորձագետներին մնում է ուսումնասիրել գաղտնազերծված արխիվների պարունակությունը, որոնք ներկայումս այնպիսի վիճակում են, որ կողմնակի ընթերցողը հազիվ թե դրանցից գլուխ հանի։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ամերիկացի լրագրող Սեյմուր Հերշը սկանդալային բացահայտում է հրապարակել, որտեղ հերքվել է ամերիկյան իշխանությունների պաշտոնական հաղորդագրությունը բեն Լադենի վերացման մանրամասների մասին։
Պուլիտցերովյան մրցանակի դափնեկրի խոսքերով՝ բեն Լադենը պակիստանյան իշխանությունների կողմից բռնվել է դեռ 2006թ., իսկ նրա գտնվելու վայրի մասին ամերիկյան իշխանություններին հայտնել են ավելի ուշ՝ 25 մլն դոլարի դիմաց։

Незадолго до смерти бен Ладен сошел с ума
Госдеп США опубликовал десятки документов, захваченных в убежище Усамы бен Ладена в мае 2011 года в пакистанском городе Абботабад. Большинство из них касаются деятельности террористической группировки «Аль-Каиды», а некоторые письма свидетельствуют, что незадолго до гибели бен Ладен сошел с ума, передает «Vesti.ru».
Опубликованные документы бен Ладена делятся на две части. В первой из них содержатся материалы, которые изначально не были засекречены. Они были обнаружены в здании, где скрывался террорист номер один. Вторая часть состоит из рассекреченных бумаг и писем преступника, однако журналисты отмечают, что военные хорошенько отредактировали бумаги исламиста, чтобы «не повредить ходу нынешних антитеррористических операций».
Представителям американских СМИ и политическим экспертам только предстоит изучить содержимое рассекреченных архивов – в настоящий момент, они находятся в таком состоянии, что посторонний читатель едва ли сможет в них разобраться. Управление директора национальной разведки США также не уточняет, какая именно информация отныне находится в общественном доступе.
«В ближайшем будущем разведывательное сообщество США изучит сотни других документов «Аль-Каиды» для их возможного рассекречивания и публикации», в – говорится в сообщении американских властей.