Թուրքիան չի մասնակցելու «Թուրքական հոսքի» շինարարությանը
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այդ մասին թուրքական «TRT Haber» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Թուրքիայի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Թաներ Յըլդըզը:
Նրա խոսքով՝ ենթադրվում է, որ շինարարության ավարտից հետո, որը ստանձնել է ռուսական կողմը, Թուրքիան կդառնա ռուս–թուրքական համատեղ ընկերության համահիմնադիր: Այն կստեղծվի Էդիրնե նահանգում, որտեղ պետք է գտնվի խողովակաշարի՝ դեպի ցամաք ելքի վայրը:
«Թուրքական հոսք» նախագիծը նախատեսում է Ռուսաստանից Թուրքիա գազի մատակարարում Սեւ ծովի հատակով։
Թուրքիան չի մասնակցելու «Թուրքական հոսք» գազային խողովակաշարի շինարարությանը:

Турция не примет участия в строительстве «Турецкого потока»
Турция не примет участия в строительстве газопровода «Турецкий поток», заявил министр энергетики и природных ресурсов Турции Танер Йылдыз.
Как сообщил министр в интервью телеканалу «TRT Haber», после завершения строительства Турция станет соучредителем совместной российско-турецкой компании, которую создадут в провинции Эдирне, здесь же будет находиться место выхода трубопровода на сушу.
Он также отметил, что в стране ускоренными темпами ведется строительство Трансанатолийского газопровода (TANAP). По словам Йылдыза, TANAP представляет важность как для Турции, так и всего региона.
По словам министра, два этих проекта не являются конкурентами. Он отметил, что в будущем к проекту TANAP может подключиться Туркменистан.