Իտալիայի ԱԳՆ–ն խոր մտահոգություն է հայտնել Կահիրեի դատարանի կողմից Եգիպտոսի նախկին նախագահ Մուհամմեդ Մուրսիին և «Մահմեդական եղբայրներ» շարժման մյուս առաջնորդներին մահապատժի դատապարտելու համար։
Ինչպես գրում է «Վեստի»–ն, Հռոմը վաղուց է պայքարում մահապատժի համաշխարհային մորաթորիում սահմանելու համար։
Իր տարածած հայտարարության մեջ Իտալիայի ԱԳՆ ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Մուրսիի դատավճիռը կվերանայվի, իսկ եգիպտական կառավարությունն անկողմնակալ կգտնվի։
Հիշեցնենք՝ Կահիրեի դատարանը մայիսի 16–ին պետական դավաճանության մեղադրանքով մահապատժի է դատապարտել «Մահմեդական եղբայրներ» շարժման 16 առաջնորդի, այդ թվում՝ Եգիպտոսի նախկին նախագահ Մուհամմեդ Մուրսիին։
Հռոմը կոչ է արել մահապատժի չենթարկել Մուրսիին

Евросоюз выступил против смертного приговора экс-президенту Египта Мурси
Европейский союз выступает против смертного приговора экс-президенту Египта Мухаммеду Мурси. Об этом сообщает РИА «Новости» со ссылкой на заявление главы дипломатии ЕС Федерики Могерини.
«Мы в ЕС уверены, что приговор будет пересмотрен во время процесса по апелляции. Стабильность и верховенство права должны быть гарантированы», – говорится в заявлении.
По словам Могерини, решение о смертной казни не соответствует обязательствам Египта в отношении международного права.
Ранее стало известно, что смертным приговором Мурси «глубоко обеспокоены» США.