ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի դեմ կայացրած վճիռների համար՝ 160 հազար եվրո
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում որոշվել է ՀՀ արդարադատության նախարարությանը հատկացնել 160 հազ. եվրոյին համարժեք դրամ՝ «Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն ընդդեմ Հայաստանի» կայացրած վճիռների պահանջը կատարելու համար:
Այս գումարից «Ղարիբյանը և այլոք ընդդեմ Հայաստանի» գործով վճռի համապատասխան կտրամադրվի 52 հազ. եվրոյին և 64 հազ. եվրոյին համարժեք դրամ, իսկ «Բաղդասարյանը և Զարիկյանցն ընդդեմ Հայաստանի» գործով՝ 44 հազ. եվրոյին համարժեք դրամ:
Ի դեպ, ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը Կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ ՄԻԵԴ–ում ընդդեմ Հայաստանի կայացվող վճիռների հարցում մեր երկիրը, օրինակ, Ադրբեջանի, Մոլդովայի, Բուլղարիայի, Հունգարիայի համեմատ՝ վատ վիճակում չէ։
2010թ. հունվարի 1-ից մինչև 2015թ. մայիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի վերաբերյալ գործերի քանակը եղել է 31-ը։ Դրանց փոխհատուցման գումարը կազմել է 585 հազ. 804 եվրոյին համարժեք դրամ: Եթե համեմատենք մի քանի այլ երկրների հետ, ապա երկու դեպքում էլ Հայաստանը բավականին բարենպաստ վիճակում է,-ասել Հ.Մանուկյանը:

Армения выплатит 160 тыс. евро в качестве компенсации истцам, выигравшим иски в Страсбургском суде. Постановление об этом было принято на заседании правительства РА 14 мая.
В частности, 52 тыс. евро будет выплачено в качестве компенсации по делу «Гарибян и другие против Армении», 44 тыс. – «Багратян и Зарикянц против Армении» и 64 тыс. – «Гасабян и другие против Армении».
Как отмечает «news.am», заявители по всем трем делам владели квартирами в малом центре города, по ул. Бюзанда. Когда в начале 2000-ых правительство постановило снести дома для нового строительства, гражданам были предложены компенсации в несколько раз меньше рыночной стоимости их жилья.
Армения выплатит 160 тыс. евро по делам ЕСПЧ