Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար ՄևլութՉավուշօղլուն հայտարարել է, որ Ուկրաինայիևհետխորհրդայինայլպետություններինկատմամբ Ռուսաստանիգործողություններն արդարացնել հնարավոր չէ։
«Deutsche Welle»-ն հայտնում է, որ Չավուշօղլուն բերելով հատկապես Ղրիմի և Վրաստանի օրինակները՝ ընդգծել է. «Ոչինչչիկարողարդարացնելիրհարևաններիհանդեպ Ռուսաստանի քայլերը, որոնք նա արելէ,ևշարունակումէանել»։
Արևմուտքին էլ Չավուշօղլուն մեղադրել է Եվրոպայի և Ռուսաստանի միջև Ուկրաինային ընտրության առջև կանգնեցնելու համար։
Չավուշօղլուն քննադատել է Ռուսաստանին
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Ուկրաինայի և հետխորհրդային այլ պետությունների նկատմամբ Ռուսաստանի գործողություններն արդարացնել հնարավոր չէ։
«Deutsche Welle»-ն հայտնում է, որ Չավուշօղլուն բերելով հատկապես Ղրիմի և Վրաստանի օրինակները՝ ընդգծել է. «Ոչինչ չի կարող արդարացնել իր հարևանների հանդեպ Ռուսաստանի քայլերը, որոնք նա արել է, և շարունակում է անել»։

Турция раскритиковала политику России
Украина не должна делать выбор между Россией и ЕС, считает глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, передает издание «The Straits Times».
«Несмотря на падение Берлинской стены, «стена» в сознании все еще осталась. Ни России, ни Евросоюзу не нужно заставлять Украину делать выбор между ними», – заявил Чавушоглу в Анталье в преддверии открытия саммита стран-членов НАТО.
«Ничто не может служить оправданием действий России по отношению к свои соседям», – подчеркнул турецкий министр.
Глава МИД Турции поставил в один ряд события на Украине, в Крыму, и в Грузии в 2008 году.
Чавушоглу подчеркнул, что конфликт между Россией и Украиной может быть решен только путем политического диалога.
Ранее сообщалось, что турецкий министр иностранных дел выступил с осуждением положения татар в Крыму.