Իրանական ավիաընկերությունները 15 ինքնաթիռ են ստացել 1995թ. հետո առաջին անգամ, երբ արևմտյան երկրների կողմից սկսեցին պատժամիջոցներ գործել ավիացիոն տեխնիկայի և պահեստամասերի ներկրման դեմ։ «Al Arabiya»–ն հայտնում է, որ էմբարգոն մասամբ հանվել է 2014թ.։
Ստացվել է նաև երկու ինքնաթիռ, որոնք, տրանսպորտի նախարարի խոսքով, չափից շատ հին են թռչելու համար, և կօգտագործվեն պահեստամասերի համար։
Իրանի օդանավակայանում ինքնաթիռները, որոնց հիմնական մասը «Airbus A320» է, հաշվվում են 140 հատ։ Նշվում է, որ օդային նավատորմը թարմացնելու համար առաջիկա 10 տարում Իրանին 400-500 ինքնաթիռ է հարկավոր։
Իրանը թարմացնում է իր օդային նավատորմը

Иранские авиакомпании получили 15 самолетов впервые с 1995 года, когда были введены санкции западных стран против ввоза авиационной техники и запасных частей в страну, сообщает «Al Arabiya». Эмбарго было частично снято в начале 2014 года.
Также было получено два самолета, которые, по словам министра транспорта, «слишком стары, чтобы летать», и пойдут на запасные части.
Самолеты (более половины из них – Airbus A320) построены после 2003 года, поэтому средний возраст иранского авиапарка, насчитывающего 140 самолетов, снизился с 20 до 19 лет.
Отмечается, что в ближайшие 10 лет стране необходимо 400-500 самолетов, чтобы обновить воздушный флот.
Иран начал обновлять воздушный флот