ՀԱԿ մամուլի խոսնակը՝ Արցախի հարցի մասին
«Հայ ազգային կոնգրեսի» մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը «Հայացք» ակումբում ասել է, որ այս օրերին առավել կակտիվանան ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ ընթացող գործընթացները, և որ դա Հայաստանին լավ բան չի խոստանում։ Ա. Մուսինյանը կարծում է, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը կախված է ղարաբաղյան հարցի լուծումից, քանի որ Թուրքիայում միայն ֆուտբոլիստներն են մնացել, որ հայտարարեն այդ պայմանի մասին։
-Որ օրն արձանագրությունները վավերացվեն, կամ սահմանները բացվեն, ես գրեթե համոզված եմ լինելու, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում տեղի է ունեցել հանգուցալուծում,- նշել է ՀԱԿ մամուլի խոսնակը։
«7օր»-ը Ա. Մուսինյանին հարցրել է, որ եթե Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարում է, թե Մեդվեդև-Սարկոզի-Օբամա եռյակը ղարաբաղյան հակամարտության հարցն արդեն լուծել է, և Ղարաբաղը «ծախած-պրծած է», ապա իշխանության գալու պարագայում ինչպե՞ս է «Հայ ազգային կոնգրեսը» կարողանալու լուծել արցախյան հակամարտությունը։
-Այս և նախորդ իշխանությունների վարած քաղաքականության արդյունքում արդեն ստեղծվել է մի իրավիճակ, որտեղ կան վնասներ, որոնք, ըստ էության, անշրջելի են,- պատասխանել է Ա. Մուսինյանը։ Նա նշել է, որ եթե հաջողվի համաժողովրդական ալիքի ճնշման արդյունքում հասնել իշխանությունների հրաժարականին, ապա «հետ բերել ամբողջը հնարավոր չի լինելու, որովհետև մի ամբողջ տասնամյակ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի հետ վարվել են շատ փնթի կերպով»։

Пресс-секретарь АНК о вопросе Арцаха
«В эти дни еще более активизируется процесс вокруг урегулирования карабахского конфликта, что Армении ничего хорошего не обещает», - заявил  в клубе «Айацк» пресс-секретарь АНК Арман Мусинян. Он считает, что открытие армяно-турецкой границы зависит от решения карабахского вопроса, потому что «в Турции об этом условии еще  не заявили только футболисты».
По его словам, «в тот день, когда будут ратифицированы протоколы, или будет открыта граница, я практически уверен, что в вопросе урегулирования карабахского конфликта будет развязка».
«7or» спросил у А.Мусиняна, что, если Левон Тер-Петросян заявляет, что тройка Медведев-Саркози-Обама решила вопрос карабахского конфликта, и Карабах «уже давно продан», то как тогда в случае прихода к власти АНК сможет разрешить карабахский конфликт.
«В результате политики этой и предыдущей властей уже создалась такая ситуация, в которой есть необратимые потери», - ответил А.Мусинян. Он отметил, что если удастся в результате давления общенародной волны  добиться отставки власти, то «вернуть все обратно будет невозможно, потому что целое десятилетие с процессом урегулирования карабахского конфликта обращались очень небрежным образом».