ԵԽԽՎ ղեկավարը կոչ է արել ՌԴ–ին վերադարձնել իր պատվիրակությունը
ԵԽԽՎ ղեկավար Անն Բրասսերը կոչ է արել ՌԴ–ին վերադարձնել իր պատվիրակությունը՝ միևնույն ժամանակ հավելելով, որ կազմակերպությունը դեռ պատրաստ չէ Մոսկվային ձայնի իրավունք վերադարձնել։ Այս մասին գրում է «Գազետա»–ն՝ «112 Украина» հեռուստաալիքին հղումով։
«ԵԽԽՎ–ում ՌԴ–ի քվեարկության իրավունքը միայն դադարեցվել է, բայց նրանք որոշել են մեզ հետ այլևս չաշխատել»,–հայտարարել է Բրասսերը, և ընգծել, որ ԵԽԽՎ–ն չի ընդհատել ՌԴ պատվիրակության լիազորությունները, քանի որ ուզում է և պատրաստ է շարունակել երկխոսությունը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ԵԽԽՎ–ում ՌԴ–ի լիազորությունների քննարկումը կկայանա հունիսին։
Նշենք՝ ԵԽԽՎ–ն ռուսական պատվիրակությանը ձայնի իրավունքից զրկել էր մինչև այս ապրիլ։ Արդյունքում՝ ՌԴ ներկայացուցիչները լքել են վեհաժողովի նիստը։

Глава ПАСЕ призвала Россию возвратить свою делегацию
Глава ПАСЕ Анн Брассер призвала Россию возвратить свою делегацию, однако заявила, что организация не готова вернуть Москве право голоса. Об этом сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на телеканал «112 Украина».
«Право голоса делегации России в ПАСЕ лишь приостановлено, но они решили больше с нами не работать», – заявила Брассер и подчеркнула, что ПАСЕ «не прекращала полномочий российской делегации, поскольку хочет и готова продолжать диалог».
Напомним, что рассмотрение полномочий российской делегации в ПАСЕ ранее было перенесено на июнь.
ПАСЕ лишила российскую делегацию права голоса до апреля 2015 года. В результате представители России покинули заседание Ассамблеи.