Լավրով. «ԵՄ-ԵՏՄ մերձեցման համար առկա են բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները»
Մոսկվան հույս ունի, որ Եվրամիության անդամ երկրները հստակ քայլեր կձեռնարկեն ԵՏՄ-ի գործադիր մարմինների հետ ուղիղ աշխատանքային կապեր հաստատելու ուղղությամբ։ Այս մասին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտնել է գերմանական «Handelsblatt» թերթի հետ զրույցում:
Լավրովն ընդգծել է, որ Ռուսաստանի եվրոպացի, այդ թվում՝ գերմանացի գործընկերների համար ավելի ընդունելի է դառնում եվրոպական աշխարհամասում ինգեգրման գործընթացների ներդաշնակման գաղափարը։
«Խոսքը ԵՏՄ և ԵՄ միջև ուղիղ երկխոսության հաստատման մասին է՝ որպես առաջին քայլ։ Մեր կողմից մենք ամբողջությամբ աջակցում ենք այս տրամադրվածությանը, և այս աշխատանքը դիտարկվում է որպես կարևորագույն հիմք՝ Ատլանտյան օվկիանոսից մինչև Խաղաղ օվկիանոս միասնական տնտեսական և հումանիտար միջավայր ստեղծելու համար, որը հիմնված կլինի հավասար և անբաժանելի անվտանգության և լայն համագործակցության վրա», - ասել է ՌԴ արտգործնախարարը:
Ըստ Լավրովի՝ ԵՄ-ԵՏՄ մերձեցման համար առկա են բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները, այդ թվում՝ տնտեսությունների փոխլրացման բարձր մակարդակն ու հավատարմությունն առևտրի միասնական սկզբունքներին: ՌԴ արտգործնախարարի կարծիքով նման մոտեցումները նաև դրական ազդեցություն կթողնեն ռուս-գերմանական հարաբերությունների վրա, քանի որ Գերմանիան հանդիսանում է Ռուսաստանի ամենախոշոր առևտրաներդրումային գործընկերներից մեկը:

Лавров: «Для сближения между ЕС и ЕАЭС есть все предпосылки»
Москва рассчитывает, что со стороны Евросоюза последуют конкретные шаги по установлению прямых рабочих контактов с исполнительными структурами Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Как передает РИА «Новости», об этом глава МИД России Сергей Лавров заявил в интервью немецкому изданию «Handelsblatt».
Российский министр констатировал, что европейские, в том числе германские, партнеры России «становятся все более восприимчивыми к идее гармонизации интеграционных процессов на европейском континенте».
«В качестве первого шага речь идет о налаживании прямого диалога между Европейским союзом и Евразийским экономическим союзом. Со своей стороны всецело поддерживаем этот настрой. Рассматриваем такую работу в качестве важнейшей вехи на пути создания единого экономического и гуманитарного пространства от Атлантики до Тихого океана на основе принципов равной и неделимой безопасности и широкого сотрудничества», – сказал Лавров.
По его словам, «для сближения между ЕС и ЕАЭС имеются все необходимые предпосылки, включая высокую степень взаимодополняемости экономик и приверженность единым правилам торговли». Лавров уверен, что «реализация на практике идеи «интеграции интеграций» способствовала бы укреплению доверия на нашем общем континенте, выводу экономического сотрудничества на принципиально новый уровень». Таким образом, по его мнению, она «пошла бы на пользу и российско-германским связям», так как ФРГ входит в число крупнейших торгово-инвестиционных партнеров РФ.
Лавров рассчитывает, что со стороны институтов ЕС «последуют конкретные шаги по установлению прямых рабочих контактов с исполнительными структурами ЕАЭС».