ԱՄՆ–ը 14 ՀՄՄ է ուղարկել Վրաստան
Առաջիկայում կայանալիք «Noble Partner» վրաց–ամերիկյան զորավարժությունների կապակցությամբ ԱՄՆ–ը «Bradley» տեսակի 14 հետևակի մարտական մեքենա (ՀՄՄ) է ուղարկել Բաթումի։ Այս մասին նշվում է ամերիկյան բանակի կայքում։
«Новости-Грузия»–ի փոխանցմամբ՝ զորավարժությունները կանցկացվեն Վազիանի հրաձգարանի օդակայանում՝ Թբիլիսիից ոչ հեռու, և կսկսվեն մայիսի 11–ին։
Զորավարժություններին կմասնակցեն մոտ 600 ամերիկացի և վրացի զինվորականներ Վրաստանի ԶՈւ առաջին հետևակային բրիգադի 12–րդ գումարտակի «Ալֆա» վաշտից, 4–րդ մեքենավորված բրիգադի 42–րդ գումարտակի առաջին մեքենավորված վաշտից և ռազմական ոստիկանության դասակներից։
ԱՄՆ բանակի սպա Մարկ Շավենի խոսքերով՝ նման տեղաշարժը՝ Վառնայով, Բուլղարիայով, Սև ծովով մինչև Բաթումիի նավահանգիստ, բեռնափոխադրման համար նոր հնարավորություններ է բացում գործընկերների համար։
Միաժամանակ, Վրաստանի ռազմական գերատեսչությունից հայտնել են, որ զորավարժությունների նպատակը զինվորականների մարտական պատրաստվածության բարձրացումն է հետագայում ՆԱՏՕ–ի գործողություններին մասնակցելու համար։

США отправили 14 БМП на учения в Грузию
США в связи с предстоящими военными учениями отправили в Грузию тяжёлую военную технику – 14 боевых машин пехоты «Bradley», машины по обеспечению логистики и предназначенное для учений снаряжение. Об этом сообщает официальный сайт американской армии.
Грузино-американские учения «Noble Partner» пройдут на военном аэродроме и полигоне Вазиани (близ Тбилиси), передаёт РИА «Новости». В учениях, которые официально стартуют 11 мая, примут участие около 600 американских и грузинских военных.
Как отметили в Министерстве обороны Грузии, целью учений является повышение готовности участия в будущих операциях НАТО. «Учения впервые проводятся в Грузии и ставят перед собой цель сближения грузинской роты с силами быстрого реагирования НАТО, а также повышение готовности участия в будущих операциях и учениях НАТО», – говорится в сообщении.
«Подобного рода передвижения из Варны, Болгария, через Чёрное море до порта Батуми открывают новые возможности для транспортировки (грузов) между партнёрами», – заявил офицер армии США Марк Шавен.