Լավրովն ու Քերրին քննարկել են Ուկրաինայի իրավիճակը
Սերգեյ Լավրովն ու Ջոն Քերրին հեռախոսազրույց են ունեցել և քննարկել Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը։ ՌԴ և ԱՄՆ արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները կողմ են արտահայտվել շփման խմբի շրջանակներում աշխատանքային չորս ենթախմբերի ձևավորմանը։
Ինչպես հայտնում է «ТАСС»–ը, ռուսաստանցի նախարարը հատկապես շեշետել է Լուգանսկի և Դոնեցկի հետ Կիևի ուղիղ երկխոսության անհրաժեշտությունը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում նաև մտքեր են փոխանակվել Սիրիայում խաղաղ գործընթացի մեկնարկի համար միջազգային հանրության հնարավոր քայլերի, Լիբիայում և Եմենում իրավիճակի քաղաքական կարգավորմանն աջակցելու մասին։
Բացի այս, Լավրովն ու Քերրին շոշափել են երկկողմանի հարաբերություններին առնչվող հարցեր, այդ թվում՝ հետագա շփումների ժամանակացույցը։

Лавров и Керри обсудили ситуацию на Украине
Министр иностранных дел России Сергей Лавров и госсекретарь США Джим Керри в телефонном разговоре обсудили украинский кризис. Об этом сообщается 29 апреля на сайте российского МИД-а.
В ходе беседы министры одобрили идею формирования четырех рабочих подгрупп Контактной группы и высказались за скорейшее начало их работы для соблюдения сторонами Минских договоренностей.
В частности, отмечалась необходимость соблюдения режима прекращения огня и отвода тяжелых вооружений и проведение на Украине конституционной реформы. Лавров подчеркнул необходимость налаживания прямого диалога между Киевом, Донецком и Луганском.