Օբաման այս անգամ էլ չի ասել «ցեղասպանություն» եզրույթը
ԱՄՆ նախագահը կրկին օգտագործեց Մեծ եղեռն ձևակերպումը` այն մեկնաբանելով որպես 20-րդ դարի առաջին զանգվածային վայրագություններ: Այս մասին հայտնում է «Ազատություն»–ը։
«Այս տարի մենք հիշատակում ենք Մեծ եղեռնի` 20-րդ դարի առաջին զանգվածային վայրագությունների հարյուրամյակը: 1915 թվականից սկսած՝ Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայերը տեղահանվեցին, կոտորվեցին և իրենց մահը գտան գաղթի ճանապարհին: Ոչնչացվեցին նրանց մշակույթը և ժառանգությունն իրենց հինավուրց հայրենիքում: Սարսափելի բռնությունների հետևանքով, որոնք տառապանք բերեցին բոլոր կողմերին, մեկուկես միլիոն հայ կործանվեց», - ասել է ԱՄՆ նախագահը Սպիտակ տան կողմից տարածված հաղորդագրությունում՝ շարունակելով.
«Երբ 1915-ի սոսկալի իրադարձությունները բացահայտվեցին, ԱՄՆ դեսպան սըր Հենրի Մորգենթաուն տագնապի ազդանշան հղեց ԱՄՆ իշխանություններին, և հակամարտության մեջ մտավ օսմանյան ղեկավարության հետ: Նրա և այսօրինակ այլ ջանքերի շնորհիվ երևան եկավ ճշմարտությունը Մեծ եղեռնի մասին և ավելի ուշ իր ազդեցությունը թողեց այնպիսի իրավապաշտպանների աշխատանքի վրա, ինչպիսին էր Ռաֆայել Լեմկինը, ով իր ներդրումն ունեցավ Միացյալ ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների հռչակագրի (դաշնագրի) ընդունման գործում»:
Օբաման նաև ընդգծել է․ «Ես հետևողականորեն հայտարարել եմ 1915-ին կատարվածի վերաբերյալ իմ սեփական տեսակետը, և իմ տեսակետը չի փոխվել: Փաստերի լիակատար, շիտակ և արդարացի ճանաչումը մեր շահերից է բխում»:

Президент США Барак Обама в своем ежегодном послании, приуроченном к 24 апреля, Дню памяти жертв Геноцида армян, вновь, как и в предыдущие шесть лет, уклонился от использования слова «геноцид», заменив его словосочетанием «Мец Егерн» (в переводе с армянского – «Великая Резня»), передает Радио «Азатутюн».
В своем послании в год, когда отмечается столетие Геноцида армян, Барак Обама сказал:
«В этом году мы отмечаем столетие Мец Егерна, первых массовых злодеяний 20-го века. Начиная с 1915 года, армяне Османской империи были депортированы, убиты, и силой направлены на смерть. Их культура и наследие их древней родины были стерты. В результате ужасных актов насилия было убито полтора миллиона армян, – говорится в послании Обамы.
«Когда начались ужасы 1915 года, посол США Генри Моргентау забил тревогу перед правительством США и перед османскими лидерами. Благодаря его усилиям, правда о Мец Егерне раскрылась и повлияла позднее на работы правозащитника Рафаэля Лемкина, который помог разработать первый договор Организации Объединенных Наций в области прав человека», – отметил президент США, добавив, что «неоднократно заявлял, что мой собственный взгляд на то, что произошло в 1915 году, и моя точка зрения не изменились, а полноценное, откровенное и ясное признание фактов в интересах всех нас».
Обама вновь не произнес слова «геноцид»