Թուրքիան և ՌԴ–ն սկսել են ազատ առևտրի գոտու ստեղծման աշխատանքները
Ռուսաստանն ու Թուրքիան ձեռնամուխ են եղել նորմատիվ բազայի ձևավորման աշխատանքներին՝ երկու երկրների միջև ծառայությունների և ներդրումների ոլորտում ազատ առևտրի գոտու ստեղծման համար։ Այս մասին, «Վեստի»–ի փոխանցմամբ, Անթալիայում հայտարարել է ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Ալեքսեյ Ուլյուկաևը։
«Մենք նախապատրաստել ենք ծառայությունների և ներդրումների ոլորտում ԱԱԳ–ի ստեղծման համաձայնագիրը։ Ներկայումս սկսում ենք այդ հարցի մանրամասների քննարկումը, որպեսզի արդեն այս տարի հասցնենք ստորագրել համաձայնագիրը, որը լրացուցիչ հնարավորություններ կընձեռի երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության աճի համար»,–ընդգծել է նախարարը։
Ուլյուկաևը նշել է, որ այդ նպատակով ռուս–թուրքական ներդրումային հիմնադրամի ստեղծմանը կմասնակցի ՌԴ ներդրումային վարչությունը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի էկոնոմիկայի փոխնախարար Անդան Յըլդըրըմը հայտարարել էր, որ ՌԴ և Թուրքիայի միջև ստեղծվելիք ԱԱԳ–ն դեռևս հստակ բնութագիր չունի. ներկայումս ընթանում են նախնական հանդիպումներ։
«Բայց մենք հույս ունենք, որ այս տարվա ընթացում կկարողանանք հասնել որոշակի քայլերի և կանխորոշել ռուս–թուրքական առևտրային համագործակցության ազատ տնտեսական գոտու սահմանները»,–մարտի վերջին ասել էր Յըլդըրըմը։

Россия и Турция начали создание зоны свободной торговли
Россия и Турция приступили к формированию нормативной базы для соглашения о зоне свободной торговли (ЗСТ) между двумя странами в сфере услуг и инвестиций, заявил министр экономического развития РФ Алексей Улюкаев в среду в Анталии, сообщает «Vesti.ru».
«Мы подготовили проект соглашения о создании ЗСТ в сфере инвестиций и услуг. Сейчас начнем детальную проработку этого вопроса, чтобы уже в этом году выйти на подписание этого соглашения, которое откроет дополнительные возможности для роста товарооборота между двумя странами», – подчеркнул министр.
Экспертная группа Турции и РФ в июне представит предложения по формированию нормативной базы для соглашения по ЗСТ, о создании единого фонда для инвестиций в Россию и Турцию, о расчетах в нацвалютах во взаимной торговле.
В создании российско-турецкого инвестфонда примет участие Российский фонд прямых инвестиций РФ, отметил Улюкаев.
Напомним, что о планах создания ЗСТ между двумя странами в декабре 2014 г. заявил Владимир Путин.