Թուրքիան խափանել է Սերբական Հանրապետության նախագահի այցը Հայաստան. նա հայտարարություն է արել
«panorama.am»–ը հայտնում է, որ Թուրքիան խափանել է Սերբական Հանրապետության նախագահ Միլորադ Դոդիկին Հայաստան տեղափոխող ինքնաթիռի թռիչքն իր երկրի տարածքով:
Հայրենիք վերադառնալուն պես Միլորադ Դոդիկը հայտարարություն է արել լրագրողների համար: Ինչպես հայտնում է «Nezavisne Novine» գործակալությունը, նա հայտարարել է, որ ավելի մեծ զավեշտն այն է, որ թուրքական կողմը համաձայնություն է տվել միայն այն ժամանակ, երբ ինքնաիթռը վերադարձել է Բանյա-Լուկայի օդակայան:
Նա հրաժարվել է տեղի ունեցածին գնահատական տալ, սակայն նշել է, որ դա չի կարող ստվերել այն փաստը, որ 100 տարի առաջ թուրքերը սարսափելի հանցագործություն են իրականացրել քրիստոնյա հայերի հանդեպ: Նա հայտարարել է, որ Թուրքիան չի ուզում ճանաչել ցեղասպանությունը, մինչդեռ կարճ ժամանակահատվածում 1.5 միլիոն մարդկանց սպանությունը ոչ այլ ինչ է, քան ցեղասպանություն:
Նա պատմել է, որ մեկնում էր Երևան՝ Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու, սակայն Բուլղարիայի Բուրգաս քաղաքում իմացել են, որ Թուրքիան հրաժարվում է թռիչքի համար ուղի տրամադրել, և առաջարկում է սպասել:
«Մենք 10:45-ից մինչև 15:00–ն սպասել ենք, իսկ հետո որոշեցինք վերադառնալ, քանի որ վրա էին հասնում մութն ու վատ եղանակը, իսկ մենք վստահ չէինք, որ թույլտվություն կլինի»,- ասել է նա:
Իր հերթին նախագահի ինքնաթիռի հրամանատար Սրետենու Իլիչը հայտնել է, որ հայտը մի քանի օր առաջ են ներկայացրել, և Հայաստանի կողմից ստացել են վայրէջք կատարելու թույլտվություն:

Турция нарушила визит президента Республики Сербской в Армению
Турция нарушила визит президента Республики Сербской Боснии и Герцеговины Милорада Додика а Армению, передает «panorama.am».
Как сообщает боснийское издание «Nezavisne Novine», самолет Додика, два часа прождав в болгарском городе Бургас, не получил ответа от авианавигационных служб Турции относительно предоставления коридора для перелета в Армению и вынужденно вернулся обратно. Издание при этом подчеркивало, что полет был заранее согласован.
Сразу по возвращении в Баня-Лука Милорад Додик выступил с заявлением касательно действий властей Турции. Как передает издание, Додик заявил представителям СМИ, что самым курьезным является выдача Турцией разрешения лишь по возвращении его самолета в аэропорт Баня-Лука.
Хотя Додик отказался давать данному инциденту оценку, однако отметил, что ничто не может бросить тени на факт ужасного преступления, совершенного турками в отношении армян 100 лет назад. По его словам, Турция отказывается признавать Геноцид, однако убийство в небольшой срок 1,5 млн. людей есть не что иное, как геноцид.
Он рассказал, что летел в Ереван с целью участия в памятных мероприятиях к годовщине Геноцида армян, однако в болгарском городе Бургас они узнали об отказе Турции предоставлять коридор для полета и требовании ждать.