«Գազպրոմը» Հունաստանին 2 մլրդ եվրո կվճարի «Թուրքական հոսքի» համար
Ռուսական «Գազպրոմ» կոնցեռնի ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը հայտարարել է, որ «Թուրքական հոսք» գազատարի հունական մասի կառուցման ֆինանսավորումը կազմում է 2 մլրդ եվրո։
«Россия 24» հեռուստաընկերության եթերում Միլլերն ամփոփել է հունական իշխանությունների հետ բանակցությունների արդյունքները «Թուրքական հոսքի»՝ Հունաստանի տարածքում կառուցվող հատվածի վերաբերյալ։
Միլլերի խոսքերով՝ Հունաստանը հետաքրքրված է նախագծով և աջակցում է դրան։ Նախագիծն իրականություն կդառնա եվրոպական օրենսդրության համաձայն։
«Գապրոմի» ղեկավարը նաև նշել է, որ ռուս–եվրոպական կոնսորցիումն ի վիճակի է ինքնուրույն 2 մլրդ եվրո վճարել դրա համար։ Միևնույն ժամանակ, ռուսական կողմը երաշխավորել է, որ Հունաստանի տարածքով տարեկան 47 մլրդ խմ գազ կանցնի։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հերքել էր «Թուրքական հոսքի» համար ՌԴ–ի կողմից Հունաստանին 5 մլրդ եվրո կանխավճար հատկացնելու մասին տեղեկատվությունը։

«Газпром» оценил стоимость греческого отвода «Турецкого потока» в €2 млрд
«Газпром» оценил стоимость финансирования греческого отвода от газопровода «Турецкий поток» в €2 млрд. Об этом в эфире телеканала «Россия 24» заявил глава «Газпрома» Алексей Миллер по итогам переговоров в Афинах.
По словам Миллера, правительство Греции поддерживает создание газотранспортных мощностей на территории страны, к проекту уже проявляет интерес ряд компаний.
Глава«Газпрома» отметил, что российско-европейский консорциум сможет самостоятельно привлечь необходимую сумму. При этом российская сторона в лице «Газпрома» гарантирует, что через территорию Греции будет прокачивать 47 млрд куб. м газа в год, что позволит греческой стороне привлечь дополнительные кредиты для реализации других проектов в республике.
Напомним, что 18 апреля немецкое издание «Spiegel» сообщило о планах Греции заключить соглашение с Россией на €3-5 млрд в рамках проекта «Турецкий поток». Позже Кремль опроверг информацию о предоставлении Россией Греции средств в счет будущей прибыли от транзита газа.