Պուտին. «Թուրքական հոսքը» տարեկան հարյուր միլիոնավոր եվրոների հասույթ կբերի
Հունաստանի՝ «Թուրքական հոսք» գազատարի կառուցմանը միանալը բավական շահավետ կլինի. գազային տրանզիտը հարյուր միլիոնավոր եվրոներ կլցնի հունական բյուջե։ Այս մասին, «Գազետա»–ի փոխանցմամբ, ասել է ՌԴ նախագահ Վլ. Պուտինը հույն վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասի հետ բանակցություններին։
Իր հերթին Ցիպրասը նշել է, որ գազատարի նախագիծը կնպաստի տարածաշրջանում իրավիճակի բարելավմանը, ինչպես նաև Հունաստանի և Թուրքիայի դիվանագիտական հարաբերությունների «նորոգմանը»։
Հույն վարչապետն արդեն հետաքրքրված է ներդրումներով «Թուրքական հոսքի» հունական մասի կառուցման համար։
Այդուհանդերձ, Պուտինը հավելել է, որ վերջնական հստակություն չկա գազատարի շինարարության հարցով։
Ավելի վաղ ՌԴ առաջնորդը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի և Հունաստանի մերձեցումը շահավետ է Եվրոպայի համար։

«Турецкий поток» принесет сотни миллионов евро ежегодно за газовый транзит – Путин
Присоединение Греции к проекту газопровода «Турецкий поток» принесет греческому бюджету сотни миллионов евро за газовый транзит. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин по итогам переговоров с греческим премьером Алексисом Ципрасом, передает РИА «Новости».
В свою очередь Ципрас отметил, что проект газопровода «Турецкий поток» будет способствовать улучшению ситуации в регионе, а также налаживанию дипломатических отношений между Грецией и Турцией.
Путин также отметил, что конкретики по «Турецкому потоку» пока нет. Стороны обговорили общие вопросы, переговоры будут продолжены на ведомственном уровне.