Ինչու՞ է Ռուսաստանն աջակցում հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին
Ցյուրիխում Թուրքիայի և Հայաստանի միջև արձանագրությունների ստորագրման արարողության ժամանակ ծագած միջադեպն, ասում են, հարթել է Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը: Սակայն ավելի ուշ պարզ դարձավ, որ ճգնաժամն, իրականում, հաղթահարվել է Ռուսաստանի գործադրած ջանքերի շնորհիվ:
Ռուսական «Կոմերսանտ» թերթի փոխանցմամբ, Նալբանդյանն արձանագրությունը ստորագրել է այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը նրան փոխանցել է մի գրություն, որում խորհուրդ էր տրվում լուռ ստորագրել և հեռանալ:
Եթե այս տեղեկությունը ճիշտ է, ապա ինչու Ռուսաստանը պետք է աջակցի այդ գործընթացին. Հայաստանը Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորմամբ Ադրբեջանից և Վրաստանից հետո կգնա դեպի Արևմուտք, ինչը կնշանակի, որ Ռուսաստանը տարածաշրջանից օտարվում է:
Ի սկզբանե Ռուսաստանը հանդիսանում է հայ-ադրբեջանական հակամարտության կողմ: Երբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բախումներ էին տեղի ունենում, Թուրքիան այդ օրերին ցանկանում էր զորավարժություն անցկացնել սահմանի երկայնքով: Այդ խորհրդանշական նախաձեռնությունից անհանգստացած' Ռուսաստանը Երևան ուղարկած Գլխավոր շտաբի պետի բերանով հետևյալ կոշտ ուղերձը հղեց. եթե Թուրքիան միջամտի խնդրին, կսկսվի երրորդ համաշխարհային պատերազմը:
Բացի այդ, որևէ կասկածի տեղիք չի տալիս այն հանգամանքը, որ ինչպես ռազմա-քաղաքական, այնպես էլ պատմական և տնտեսական հարաբերությունների տեսանկյունից, Մոսկվան Երևանի վրա ամենամեծ ազդեցություն ունեցող  մայրաքաղաքն է: Վերջերս, երբ խնդրեցի տարածաշրջանին լավ ծանոթ ամերիկացի մի պաշտոնյայի, որպեսզի նա համեմատի Վաշինգտոնի և Մոսկվայի' Հայաստանի վրա ունեցած ազդեցությունները, ստացածս պատասխանը լիովին հաստատեց վերը նշվածը:
Ստացվում է' նախաձեռնության հաջողության, այսինքն' Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման բանալին Ռուսաստանի ձեռքում է: Ցյուրիխում հոկտեմբերի 10-ին ստորագրված արձանագրություններում, եթե նույնիսկ բացեիբաց չի ասվում, կարգավորման հասնելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի Հայաստանը դուրս գա ադրբեջանական գրավված տարածքների գոնե մի մասից: Եվ ոմանց անհանգստացնում է այն հարցը, թե երեկվա համեմատ ինչքան էլ առաջ գնացած լինեն ռուս-թուրքական հարաբերությունները, Մոսկվան իր ազդեցությունը կօգտագործի՞ կարգավորման ուղղությամբ, թե՞ ոչ:
«Մերձավոր Արևելքը ռուսների աչքերով» գրքի շնորհանդեսի ժամանակ Թուրքիա ժամանած Ռուսաստանի նախկին վարչապետ Եվգենի Պրիմակովը թեմայի հետ կապված իմ հարցին լավատեսական պատասխան տվեց: Հայտարարելով, թե ինքը չի կիսում ոմանց այն կարծիքը, թե Հայաստանի' Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը դեմ է Մոսկվայի շահերին, ասաց. «Այո, Երևանի հետ մեր հարաբերությունները հիանալի են, բայց Թուրքիայի հետ մեր հարաբերությունները նույնպես լավ են: Հայ-թուրքական հարաբերություններում լարվածությունը մեզ էլ է վնասում: Շատ ենք ուզում նաև հայ-ադրբեջանական խնդրի կարգավորումը: Եթե անգամ դժվար լինի, դա հնարավոր է, և այդ ուղղությամբ  աշխատում ենք»:
Թեմայի հետ կապված' երեկ Քաղաքական, տնտեսական և հասարակական հետազոտությունների հիմնադրամի կողմից կազմակերպված քննարկման ժամանակ հնչած «Ինչո՞ւ է Ռուսաստանը աջակցում գործընթացին» հարցին ի պատասխան' փորձագետ Ֆաթիհ Օզբայը բերեց երեք հիմնավորում.
1.    Միջազգային համակարգը կողմնակից է, որպեսզի Կովկասում փոխվի ստատուս քվոն: Ռուսաստանը չի ուզում դուրս մնալ այդ ամենից:
2.    Ռուսաստանը դեմ է, որպեսզի Հայաստանը գնա բախման: Որովհետև նման իրավիճակը նրան նույնպես կարող է ներքաշել պատերազմի մեջ:
3.    Վրաստանի հետ պատերազմը Մոսկվայի ռազմավարական գործընկեր Երևանին ավելի մեկուսացրեց: Իրավիճակը կարող է շտկվել Թուրքիայի հետ հարաբերություններով:
Սանկտ-Պետերբուրգի համալսարանից ադրբեջանցի պրոֆեսոր Աքիֆ Ֆազալիևը հետևյալն է մատնանշում. իրականում առկա վիճակը Բաքվի օգտին է: Հայաստանն անընդհատ աղքատանում է, Ադրբեջանը' հզորանում: Հայ ուսանողներից եմ իմանում, որ վիճակը շատ ծանր է: Բնակչության 70%-ը լքել է երկիրը: Իսկ Ռուսաստանը, որը հնուց ի վեր մեծ ջանքերով փորձում է Թուրքիայի և Իրանի միջև  ձևավորված այս երկիրը փրկել անհետացումից, աջակցում է գործընթացին: Եթե անգամ ադրբեջանցի պրոֆեսորը դրական է համարում օկուպացիային վերջ դնելու դիմաց սահմանների բացումը, ամեն դեպքում հիշեցնում է, որ ռուսները շախմատի աշխարհի չեմպիոն են, և միաժամանակ զգուշացնում, որ կարգավորման քայլ չանելու դեպքում Մոսկվան կարող է իր կողմը քաշել Բաքվին:
Ստացվում է' արձանագրության կյանքի կոչելը կապված է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև առկա խնդրում առաջընթացի ապահովման հետ, ինչը նշանակում է, որ  բանալին դեռևս Մոսկվայի ձեռքում է: Իսկ Լավրովը ադրբեջանական տարածքներն ազատելու համար գրություն կուղարկի՞ Հայաստանին:

Почему Россия содействует процессу нормализации армяно-турецких отношений?
Говорят, что инцидент, возникший во время церемонии подписания армяно-турецких протоколов в Цюрихе, сгладила госсекретарь Соединенных Штатов Хиллари Клинтон. Однако позднее стало ясно, что в действительности кризис был преодолен благодаря усилиям России.
По сообщению российской газеты «Коммерсант», Налбандян подписал протокол после того, как министр иностранных дел России Сергей Лавров передал ему записку, которая содержала совет молча подписаться и удалиться.
Если это сообщение верно, то почему Россия должна содействовать этому процессу? Ведь, нормализацией отношений с Турцией и Азербайджаном Армения после Азербайджана и Грузии пойдет в сторону Запада, что будет означать вытеснение России из региона.
Россия изначально являлась стороной армяно-азербайджанского конфликта. Когда между Азербайджаном и Арменией происходили столкновения, Турция хотела провести военные учения по линии границы. Обеспокоенная этой символической инициативой Россия устами направленного в Ереван Главы генштаба сделала жесткое заявление: если Турция вмешается в конфликт, то начнется третья мировая война.
Кроме того, не дает повода для сомнения и то обстоятельство, что как с точки зрения военно-стратегических, так и исторических и экономических отношений, Москва является столицей, имеющей самое большое влияние на Ереван. Недавно, когда я попросил одного хорошо знакомого с регионом американского чиновника сравнить влияния на Армению Вашингтона и Москвы, он дал ответ, который полностью подтвердил отмеченною мною выше.
Получается, что ключ к успеху инициативы, то есть урегулированию отношений Армения-Турция в руках у России. В подписанных 10-го октября в Цюрихе протоколах, если даже в открытую не говорится, для достижения урегулирования необходимо, чтобы Армения вышла, хотя бы, из части оккупированных территорий Азербайджана. И некоторых беспокоит вопрос о том, как бы ни продвинулись вперед российско-турецкие отношения по сравнению со вчерашним днем, использует ли Москва свое влияние в направлении урегулирования или нет.
Во время презентации книги «Ближний Восток глазами русских» прибывший в Турцию бывший премьер России Евгений Примаков на мой вопрос на эту тему дал оптимистический ответ. Заявив, что он не разделяет мнение некоторых, что урегулирование отношений Армении с Азербайджаном и Турцией против интересов России, он сказал: «Да, у нас прекрасные отношения с Ереваном, но наши отношения с Турцией тоже хорошие. Напряженность в армяно-турецких отношениях вредит и нам. Мы очень хотим урегулирования и армяно-азербайджанской проблемы. Если даже будет сложно, это, все равно, возможно, и мы работаем в этом направлении».
На прозвучавший во время организованного Фондом политических, экономических и общественных исследований обсуждения на эту тему вопрос: «Почему Россия поддерживает процесс?» - эксперт Фатих Озбай привел три обоснования:
• 1. Международная система за то, чтобы на Кавказе изменился статус-кво. Россия не хочет оставаться в стороне от всего этого.
• 2. Россия против того, чтобы Армения шла на столкновение, потому что подобная ситуация может вовлечь в войну и ее.
• 3. Война Москвы с Грузией еще более изолировала ее стратегического партнера - Ереван.
Положение может исправиться отношениями с Турцией.
Профессор-азербайджанец из Санкт-Петербургского университета Акиф Фазалиев отмечает следующее: в действительности, имеющаяся ситуация в пользу Баку. Армения со временем беднеет, а Азербайджан - усиливается. Я от армянских студентов узнаю, что ситуация очень сложная. 70% населения покинуло страну. А Россия, которая издавна прилагает большие усилия, чтобы спасти эту страну, сформировавшуюся между Турцией и Ираном, поддерживает этот процесс.  Если даже профессор-азербайджанец положительно оценивает открытие границ взамен прекращения оккупации, то во всяком случае отмечает, что русские - чемпионы по шахматам и одновременно предупреждает, что в случае, если Москва не предпримет шагов по урегулированию, она может притянуть на свою сторону Баку...
Получается, что воплощение протоколов в жизнь связано с обеспечением прогресса в имеющейся между Арменией и Азербайджаном проблеме, что означает, что ключ все еще в руках Москвы. А отправит ли Лавров Армении записку об освобождении азербайджанских территорий?