Ապրիլի 2–ը Սողոմոն Թեհլերյանի ծնդյան օրն է։ Նա ծնվել է 1896թ. Էրզրումի վիլայեթի Ներքին Բագառիճ գյուղում՝ Արևմտյան Հայաստանում, ուր ստացել է իր նախնական կրթությունը։ Ապա ուսումը շարունակել է Երզնկայի Կենտրոնական ուսումնարանում, որն ավարտել է 1912թ. և 1913-ին փոխադրվել է Սերբիա։
Համաշխարհային առաջին պատերազմը սկսվելուն պես նա ժամանել է Հայաստան, ուր մասնակցել է կամավորական շարժմանը՝ Անդրանիկի գնդում։
1915-ին` Ցեղասպանության ընթացքում, կորցրել է իր ողջ ընտանիքը` ծնողներին, եղբայրներին ու քույրերին: Ջարդերից հետո հրաշքով կենդանի է մնացել ու ապաստան գտել քրդերի մի ընտանիքում, որտեղից էլ փախել է Արևելյան Հայաստան:
1921թ. Թեհլերյանը մասնակցել է «Նեմեսիս» գործողությանը՝ առաջադրանք ստանալով սպանել Եղեռնի գլխավոր կազկակեպչին՝ Թալեաթ փաշային։ Նույն տարվա մարտի 15–ին Բեռլինի Շառլոտենբուրգ թաղամասի Հայդենբուրգ փողոցում, որտեղի տներից մեկում թաքնվում էր Թալեաթ փաշան, Սողոմոն Թեհլերյանը գնդակահարում է նրան և ձերբակալվում: Սակայն 1921թ. հունիսի 2–ին գերմանական դատարանը նրան արդարացնում է։
Նա մահացել է ԱՄՆ–ի Ֆրեզնո քաղաքում 1960 թ. մայիսի 23-ին։
Ի հիշատակ Թեհլերյանի՝ հուշարձաններ են կանգնեցվել Ֆրեզնոյում, Թալինի շրջանի Մաստարա գյուղում և Երևանում։
Սողոմոն Թեհլերյանի ծննդյան օրն է

2 апреля 1896 года недалеко от города Эрзинджан родился будущий деятель армянского национально-освободительного движения, народный мститель Согомон Тейлерян.
В 1912 он окончил училище Кедронакан в Ерзнка, для продолжения учебы отправился в Европу, но с началом Первой Мировой войны возвратился в Армению. Вступил в действующую армию, сражался в полку Андраника. В 1918 был ранен, некоторое время находился в Тифлисе, затем на Северном Кавказе. В 1919 отправился в Стамбул.
После того как состоявшийся в 1919-20 гг. в Стамбуле судебный процесс над лидерами младотурок признал их виновными во втягивании Турции в войну и организации Геноцида армян в период Первой мировой войны и заочно приговорил главных преступников, в том числе бывшего министра внутренних дел Турции Талаата, к смертной казни, Тейлерян поставил своей целью привести в исполнение приговор, вынесенный в отношении Талаата.
Побывав по следам Талаата в ряде стран, Тейлерян наконец убил его в Берлине (15 марта 1921). Состоявшийся в июне 1921 в Берлине суд над Тейлеряном превратился по существу в суд над организаторами геноцида – палачами армянского народа. Под давлением прогрессивной общественности Европы Тейлерян был оправдан.
Сегодня день рождения Согомона Тейлеряна