Րաֆֆի Հովհաննիսյան. «Մենք այլևս պիտի չհանդիպենք, որպեսզի նկարահանեն մեզ շարանով» (տեսանյութ)
–Մեծ պահքի շրջան է։ Ես ներում եմ Սերժ Սարգսյանին իմ ընտրության գողության համար, ինչպես նաև Վեհափառին՝ Աստվածամոր Աստվածաշունչը կեղծ երդման ներկայացնելու համար,–այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը՝ հավելելով.
–Ես դա չեմ կարող անել ողջ ժողովրդի անունից, և ուրեմն, հերթը նաև պարոն Սարգսյանինն է և Վեհափառինը, և իրենք պետք է իրենց արժանապատիվ ձևը գտնեն՝ ներողություն հայցելու Հայաստանի քաղաքացիներից, հավատացյալներից և հայ ժողովրդից։
Ինչ վերաբերում է Սերժ Սարգսյանի հետ Արմեն Մարտիրոսյանի և Ռուբեն Հակոբյանի հայտնի հանդիպմանը, որը ներքին տարաձայնություններ առաջացրեց «Ժառանգություն»–ում, Ր. Հովհաննիսյանն ընդգծել է.
–Տեղի է ունեցել միջկուսակցական ոչ պաշտոնական խորհրդակցություն Հանրապետական կուսակցության նախագահի և «Ժառանգության» վարչության 2 անդամների միջև։
Նա նշել է, որ իր բացակայության օրերին կուսակցության գործունեության համար պատասխանատու էր Արմեն Մարտիրոսյանը, ու թեև «եղել են մեթոդաբանական սխալներ, չկշռադատված որոշ գործոններ», բայց այդ սխալներն իրե՛նն են, ոչ թե Մարտիրոսյանինը.
–Մարտիրոսյանը և Հակոբյանը լիազորությունից դուրս չէին։ Ես ինքս չէի գնա նման հանդիպման, բայց նաև տեղյակ էի այդ հանդիպման հնարավորության մասին։ Դրա կայացումից հետո ես տեղեկացա, որ կայացել է։
Հիշեցնելով, որ «Ժառանգություն»–ը ներկայացրել է սահմանադրական փոփոխությունների իր առաջարկները՝ Ր. Հովհաննիսյանը նշել է, որ իշխանությունը դրանք չի իրականացնում։
–Ես հայտարարում եմ այսօր, որ հետայսու մենք այս ինքնանպատակ խաղերին չենք մասնակցելու։ Մեր տեսակետները շատ հստակ են. եթե ուզում են լուծում տալ, կարող են, բայց ներկա դրությամբ մենք այլևս պիտի չհանդիպենք, որպեսզի նկարահանեն մեզ շարանով, որ հետո ցույց տան հեռուստատեսությամբ։
Ասուլիսի վերջում Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանին սիրով կընդունի «Ժառանգության» գրասենյակում, և եթե վերջինն էլ ուզենա դրանից հետո իրեն հրավիրել ՀՀԿ կենտրոնակայան, ապա ինքը սիրով կփոխադարձի։

Раффи Ованнисян: «Мы более не должны встречаться, чтобы нас фотографировали чередой» (видео)
«Сейчас время Великого поста, и я прощаю Сержа Саргсяна за то, что он украл мою победу на выборах и дал ложную клятву на Библии», - заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции председатель партии «Наследие» Раффи Ованнисян, добавив:
«Я не могу сделать этого от имени всего народа, поэтому пусть Саргсян и католикос сами найдут достойный способ высказать извинения перед гражданами Армении, верующими и всем армянским народом».
Что касается встречи Армена Мартиросяна и Рубена Акопяна с Сержем Саргсяном, которая вызвала внутрипартийные разногласия, то Ованнисян отметил:
«Состоялась неофициальная межпартийная консультация между руководителем РПА и 2 представителями правления “Наследия”».
По его словам, ответственным за деятельность партии в период его отсутствия в стране был Армен Мартиросян, и, «несмотря на методологические ошибки и некоторые неучтенные факторы», эти ошибки были не Мартиросяна, а его самого.
«Мартиросян и Акопян не выходили за рамки своих полномочий. Лично я не пошел бы на данную встречу, но я был в курсе возможности проведения подобной встречи. О ней я узнал лишь после того, как она уже состоялась», - добавил руководитель партии «Наследие».
Напомнив, что «Наследие» представило свой собственный пакет конституционных изменений, Ованнисян отметил, что власти не согласились на его реализацию.
«Я заявляю, что впредь мы не будем участвовать в этих являющихся самоцелью играх. Наши позиции четкие. Если они хотят дать решение проблемам, пусть дают. Однако на данный момент мы более не должны встречаться, чтобы нас фотографировали чередой и показывали по телевидению», - заключил Раффи Ованнисян.
В конце встречи он заявил, что готов с любезностью принять руководителя РПА Сержа Саргсяна в офисе партии «Наследие», и если последний затем захочет пригласить его в головной офис РПА, он примет данное приглашение.