Լատվիայում սպագետտիից կամուրջ են պատրաստել (լուսանկարներ)
Լատվիացի ուսանողների՝ սպագետտիից կառուցած կամուրջը կարող է պահել 476 կգ ծանրություն։ Այս մասին, «Ինտերֆաքս»–ի փոխանցմամբ, ասել է Ռիգայի տեխնիկական համալսարանի ուսանողական խորհրդարանի գիտական բաժնի ղեկավար Սանդիս Էգլիտիսը։
Համալսարանի էներգետիկայի և էլեկտրատեխնիկայի ֆակուլտետում արդեն 6–րդ անգամ է անցկացվում սպագետտիից կառուցված կամուրջների մրցույթը։
Այս տարի մրցույթին մասնակցել է 18 կրթական հաստատությունից 100 ներկայացուցիչ։
Առաջին տեղը զբաղեցրել է «JAM»–ը՝ 476,14 կգ արդյունքով, որին չի բավականացրել 8 կգ–ից քիչ ավելի Լատվիայի նոր ռեկորդի համար։
Լավագույն «կամրջաշինարարները» Լատվիան կներկայացնեն Վարշավայումմայիսի 22–ին կայանալիք «RECCS 2015»–ին՝ Սպագետտիից պատրաստված կամուրջների աշխարհի առաջնությանը։
Լավագույն «կամրջաշինարարները» Լատվիան կներկայացնեն Վարշավայում մայիսի 22–ին կայանալիք «RECCS 2015»–ին՝ Սպագետտիից պատրաստված կամուրջների աշխարհի առաջնությանը։

Самый прочный построенный латвийскими студентами мост из спагетти выдерживает 476 кг, сообщил агентству BNS руководитель научного отдела студенческого парламента Рижского технического университета Сандис Эглитис.
Как передает «Интерфакс», на факультете энергетики и электротехники РТУ уже шестой год подряд проводились соревнования по конструированию мостов из спагетти. В этом году в соревнованиях участвовали 100 представителей из 18 учебных заведений. Их задачей было построить из макарон и клея мост как можно более прочной конструкции.
В категории построенных дома больших мостов участвовали семь команд. Первое место заняла команда JAM с результатом 476,14 кг, которому не хватило всего чуть больше 8 кг до нового рекорда Латвии.
Лучшие «мостостроители» будут представлять Латвию на Чемпионате мира по конструированию мостов из спагетти RECCS 2015, который состоится 22 мая в Венгрии.
В Латвии построили мост из спагетти (фото)