20 տարվա մեջ առաջին անգամ Հռոմի պապը ելույթ կունենա ՄԱԿ գլխավոր ասամբլեայի նիստին
«ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ՝ այս տարվա սեպտեմբերին Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը կայցելի Նյու Յորք և ելույթ կունենա ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի հոբելյանական՝ 70–րդ նստաշրջանին։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալ Ֆարհան Հակը։
«Նորին սրբությունը կայցելի ՄԱԿ–ի շտաբ–բնակարան 2015թ. սեպտեմբերի 25–ին, ելույթով հանդես կգա ՄԱԿ գլխավոր ասամբլեայի առաջ, նաև երկկողմանի հանդիպումների կունենա գլխավոր քարտուղարի հետ, կմասնակցի ՄԱԿ գործընկերների ընդհանուր ժողովին»։
Հակի խոսքերով՝ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան գի Մունը համոզված է, որ «նորին սրբության այցը կոգեշնչի միջազգային հանրությանը՝ կրկնապատկելով համամարդկային արժանապատվությանը հասնելու ջանքերը սոցիալական արդարության և աշխարհի բոլոր ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման հաստատման ճանապարհով»։
Վերջին անգամ կաթոլիկ եկեղեցու ղեկավարը (Բենեդիկտոս 16–րդ) այստեղ է եղել 2008թ., իսկ Հռոմի քահանայապետի վերջին ելույթը ՄԱԿ անդամ պետությունների առաջ թվագրվում է 1995թ.(Հովհաննես Պողոս 2–րդ)։
Վերջին անգամ կաթոլիկ եկեղեցու ղեկավարը (Բենեդիկտոս 16–րդ) այստեղ է եղել 2008թ., իսկ Հռոմի քահանայապետի վերջին ելույթը ՄԱԿ անդամ պետությունների առաջ թվագրվում է 1995թ. (Հովհաննես Պողոս 2–րդ)։

Папа Римский в сентябре впервые за 20 лет выступит на сессии Генассамблеи ООН
Папа Римский Франциск посетит Нью-Йорк в сентябре и выступит на юбилейной, 70-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Об этом сообщил в среду журналистам заместитель официального представителя генсека всемирной организации Фархан Хак.
«Его Святейшество посетит штаб-квартиру ООН утром 25 сентября 2015 года, - сказал он. - В ходе визита Папа Франциск выступит перед Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций. Его святейшество также проведет двусторонние встречи с генеральным секретарем и председателем Генеральной Ассамблеи, а также примет участие в общем собрании сотрудников ООН».
По словам Хака, генсек ООН Пан Ги Мун убежден, что визит его святейшества «вдохновит международное сообщество на то, чтобы удвоить усилия по достижению всеобщего человеческого достоинства путем обеспечения социальной справедливости, толерантности и понимания среди всех народов мира».
Визит Папы Римского – явление для штаб-квартиры всемирной организации крайне редкое. Как сообщили корр. ТАСС в пресс-службе ООН, в последний раз предстоятель Католической церкви выступал здесь 18 апреля 2008 года – это был Бенедикт XVI. А последнее выступление римского первосвященника на общеполитической дискуссии ГА датировано 5 октября 1995 года – тогда к странам-членам ООН обращался Иоанн Павел II.