Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները Կարմիր հրապարակում մասնակցելու են հաղթանակի 70–ամյակին նվիրված շքերթին
30 երկրի ղեկավար արդեն իսկ հաստատել է իր մասնակցությունը մայիսի 9–ին Մոսկվայի Կարմիր հրապարակում նախանշված տոնական շքերթին։
Ինչպես հայտնում է «Известия»–ն, հղում անելով ՌԴ ԱԳՆ աղբյուրին, Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 70–ամյակի կապակցությամբ կազմակերպված շքերթին ներկա են լինելու Տաջիկստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ղրղզստանի, Չինաստանի, Վիետնամի, Հյուսիսային Կորեայի, Նիդեռլանդների, Հունաստանի, Եգիպտոսի և Իսրայելի առաջնորդները։
Առանձին քննարկվում է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի մասնակցության հարցը։ «Известия»–ի զրուցակիցը հայտնել է, որ ֆրանսիական պատվիրակության այցը հաստատված է, բայց առայժմ ոչինչ հստակեցված չէ Օլանդի առումով։
Հիշեցնենք, որ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հրաժարվել էր մայիսի 9–ին այցելել Մոսկվա։ Միաժամանակ, նա նշել էր, որ պատրաստվում է հաջորդ օրը գնալ և Պուտինի հետ ծաղկեպսակ դնել Անհայտ զինվորի շիրմին։
Գերմանիայի կանցլերի մամուլի խոսնակն ընդգծել էր, որ Մերկելը չի կարող մասնակցել մայիսի 9–ի շքերթին Ղրիմի և Ուկրաինայի հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշման պատճառով։
Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատանից ևս «Известия»–ին հայտնել են, որ վարչապետ Քեմերոնը հաղթանակի տոնակատարություններին չի մասնակցի։ Նույնը վերաբերում է նաև Լեհաստանի նախագահին։
Մայիսի 9–ին Մոսկվա է հրավիրվել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ևս, սակայն մինչ այս պահը որևէ պատասխան չկա։

Свое участие в параде Победы в ВОВ подтвердили главы более 30 государств
Свое участие в параде Победы на Красной площади в Москве подтвердили главы более чем 30 государств, сообщают «Известия».
По данным издания, 9 Мая в Россию приедут главы Таджикистана, Белоруссии, Казахстана, Армении, Азербайджана, Кыргызстана, Китая, Вьетнама, КНДР, Нидерландов, Греции, Египта, Израиля.
По словам собеседника «Известий», визит французской делегации – вопрос решенный, но по части президента страны Франсуа Олланда информации пока нет.
Напомним, что канцлер ФРГ Ангела Меркель отказалась приехать в Москву 9 Мая. Вместе с тем она отметила, что собирается посетить российскую столицу на следующий день, чтобы возложить вместе с президентом России Владимиром Путиным венок к Могиле Неизвестного солдата. Пресс-секретарь германской канцелярии Штеффен Зайберт добавил, что Меркель не может посетить военный парад из-за позиции России по Крыму и ситуации на востоке Украины, но хочет «надлежащим образом и с достоинством» воздать дань памяти погибшим.
В Посольстве Великобритании «Известиям» сообщили, что «премьер-министр Кэмерон не будет присутствовать, и участие его не было запланировано». Президент США Барак Обама также был приглашен на парад, однако ответа пока от него не поступило.