ԱՄՆ–ում սպանության կասկածանքով ձերբակալվել է միլիարդատեր Ռոբերթ Դարսթը
Ամերիկյան Նոր Օռլեանում (Լուիզիանայի նահանգ) ձերբակալվել է ամերիկացի միլիարդատեր Ռոբերթ Դարսթը, որի ընտանիքին է պատկանում Մանհեթթենի մի քանի խոշոր գրասենյակ։
71–ամյա գործարարը կասկածվում է 2000թ. իր ընկերուհու՝ Սյուզան Բերմանի սպանության մասնակցության, ինչպես նաև 1982–ին առաջին կնոջ՝ Քեթլին Դարսթի հանելուկային անհետացման համար։
Ինքը միլիարդատերը հայտարարել է, որ պատկերացում չունի՝ ով է սպանել ընկերուհուն, չգիտի նաև՝ ինչ է պատահել առաջին կնոջ հետ։
2001–ին Դարսթը ձերբակալվել էր տեխասյան Հալվեսթոնում հարևանի սպանության մեղադրանքով։ Գործարարին հաջողվել է դատարանին համոզել, որ ինքնապաշտպանվել է։
«Forbes»–ի տվյալներով՝ Դարսթի կարողությունը հասնում է շուրջ 4,4 մլրդ դոլարի։ Նրան է պատկանում է նաև 2001–ի ահաբեկչությունից փլուզված զույգ աշտարակների վայրում կառուցված երկնաքերի հասույթի 10 տոկոսը։

Миллиардер Дарст в телевизионном эфире признался в убийстве
Американский миллиардер Роберт Дарст, арестованный 15 марта по подозрению в убийстве, признался в совершении преступления в документальном фильме о нем самом, выпущенном компанией HBO, сообщает «The New York Times».
Причем сделал это случайно. Бизнесмен отошел в ванну, и забыв, что на нем находится включенный микрофон сказал буквально следующее: «Ну, вот и все. Тебя поймали. Что я сделал? Убил их всех».
Гадать, о ком идет речь, журналистам не пришлось. Еще в 1982-м таинственно исчезла первая жена Дарста, а в 2000-м при загадочных обстоятельствах была убита его новая подруга. Кроме того в 2001-м мужчину арестовывали по обвинению в убийстве соседа. Тогда бизнесмен убедил присяжных, что действовал в целях самообороны, и избежал длительного тюремного заключения.
Дарст является крупным владельцем недвижимости. Его состояние оценивается в 4,5 миллиарда долларов.