ԱՄՆ–ը և Կուբան վերականգնել են ուղիղ հեռախոսակապը
ԱՄՆ–ը և Կուբան վերականգնել են ուղիղ հեռախոսակապը։ Այս մասին, «ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ, հայտնել է «Էթեսկա» կուբայական կապի պետական օպերատորը։
Կապի վերականգնումը հնարավոր է դարձել փետրվարին կուբայական օպերատորի և ամերիկյան «Domestic Telecom» ընկերության միջև կնքված համաձայնագրի շնորհիվ՝ այդպիսով դառնալով առաջին իրագործումն այն պայմանավորվածություններից մեկի, որոնք ձեռք են բերվել 2014թ. դեկտեմբերի 17-ին Հավանայի և Վաշինգտոնի միջև՝ 2 երկրների հարաբերությունները վերականգնելու նպատակով։
Մինչ օրս հեռախոսազանգերը ԱՄՆ–ի և Կուբայի միջև իրականացվում էին երրորդ երկրի միջոցով։
Կուբայական օպերատորը նշել է, որ հեռահաղորդակցության ուղիղ կապի վերականգնումը կնպաստի 2 երկրների ժողովուրդների հարաբերությունների լավացմանը։
Հիշեցնենք՝ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 17–ին ԱՄՆ–ն առաջարկել է չեղարկել 1962–ից Կուբայի դեմ կիրառվող առևտրային էմբարգոն. բացի այդ, Օբաման հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը կուսումնասիրի Կուբային այն հանրապետությունների ցանկից հանելու որոշումը, որոնք աջակցում են աբեկչությանը։

США и Куба восстановили прямую телефонную связь
США и Куба восстановили прямую телефонную связь. Как передает ТАСС, об этом сообщил кубинский государственный оператор связи «Этеска».
Кубинская компания отмечает, что восстановление прямой телефонной связи было осуществлено в соответствии с соглашением, подписанным в феврале с компанией «American Domestic Telecom». Оно стало первым по счету соглашением, заключенным после достигнутой 17 декабря прошлого года договоренности между Гаваной и Вашингтоном о нормализации отношений между двумя странами.
«Восстановленная прямая линия между США и Кубой будет на начальном этапе использоваться для нужд голосовой связи», - говорится в заявлении «Этеска».
В заявлении компании выражается при этом уверенность, что «восстановление прямых телекоммуникационных линий между США и Кубой будет содействовать лучшему качеству связи между народами двух стран».
Предусмотрено, что в дальнейшем будет расширен спектр телекоммуникационных услуг по восстанавливаемым линиям связи.