Վահան Հովհաննիսյան. «Մենք չենք դնելու պարզունակ հրաժարականի խնդիր, մենք դնելու ենք ամբողջական իշխանափոխության խնդիր»
Հոկտեմբերի 9-ին, Ծիծեռնակաբերդում հանրահավաքի ժամանակ ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Վահան Հովհաննիսյանն իր ելույթը սկսել է շնորհակալական խոսքով, ուղղված Հանրապետության հրապարակում նստացույց անցկացնողներին, հացադուլավորներին, ավտոարշավներ անցկացնողներին, 60-ից ավելի հասարակական կազմակերպություններին, որոնք միավորվել են մեկ հայտարարությամբ «ոչ» ասելու համար, լրագրողներին, ովքեր ճիշտ են լուսաբանել այդ «ոչ»-ը, և վերջապես այն 12 կուսակցություններին, որոնք ևս միացել են մեկ հայտարարության շուրջ «ոչ» ասելու համար և որոնց նոր միացողներ են լինելու։ Վահան Հովհաննիսյանը հատկապես շնորհակալություն է հայտնել սփյուռքի հայրենակիցներից, ովքեր կարողացել են բռունցք ցույց տալ և ոտքի կանգնել, ինչպես նաև Ծիծեռնակաբերդում ներկա հսկայական բազմությանը։
-Լսեցի, որ պաշտոնական մի լրատվամիջոցում արդեն ասել են, որ երթին մասնակցել է 3,5 հազ մարդ։ Հավանաբար հաշվել են միայն ոստիկաններին։ Մենք այս ցույցով ցույց ենք տալիս մեր սփյուռքահայ բարեկամներին, որ Հայաստանը նրանց չի մոռացել, Հայաստանը նրանց չի ծախել և նրանց կողքին է,- ասել է Վահան Հովհաննիսյանը։
Նա նշել է, որ հրապարակում կանգնած արտասահմանցիներ իրենց ասում են, որ Եվրոպայում մարդիկ տեղյակ չեն, թե ի՞նչ են ուզում ցուցարարները. «Մարդկանց թվում է, որ մենք հավաքվել ենք, որովհետև փակ սահմանը մեզ դուր է գալիս։ Մարդկանց թվում է, թե մենք սահմանների բացմանն ենք դեմ։ Մարդկանց խաբում ու խեղաթյուրում են և ցավոք հենց Հայաստանից են խեղաթյուրում»։
-Մենք դրան չենք դեմ։ Մենք դեմ ենք ստորացուցիչ նախապայմաններին, որոնք այլևս նախապայման չեն դառնում, այլ պայման են դառնում։ Մենք շատ լավ հասկանում ենք, որքան դժվար է բանակցել թուրքերի հետ, բայց, ցավոք, հայկական կողմը կարգին չի էլ բանակցել։ Հայաստանից բանակցողներն ընտրել են ամենահեշտ ճանապարհը, չեն պայքարել, «ո՛չ» ասելու ուժը, ողնաշարը չեն ունեցել։ Միգուցե որովհետև չեն իմացել, որ մենք այսպես ոտքի կկանգնենք։ Հիմա գիտեն, ուրեմն պետք է չստորագրեն, որովհետև հենց այս բազմությամբ պատրաստ ենք գնալ յուրաքանչյուր Ազգային ժողովի պատգամավորի դուռը, պահանջելու, որ չմոռանա, որ հայ է, որ չմոռանա, որ ժողովրդի կողմից է ընտրված, կամ մասամբ ընտրված շատերը։ Սակայն, նրանք չպետք է մոռանան, որ ընտրված կամ ոչ, մեր առջև, Ձեր առջև պատասխանատու են և պատասխանատու են լինելու։ Պետք է այդ պատասխանատվության ողջ ծանրությունը հասկանան։ Յուրաքանչյուր պատգամավոր, յուրաքանչյուր պետական այր պետք է իմանա, որ այսօր սեղանի վրա դրված է հայ ժողովրդի, հայության և Հայաստանի Հանրապետության ճակատագիրը,- ընդգծել է Վահան Հովհաննիսյանը։
Նա նշել է, որ «հանրահավաքին ներկա կուսակցությունների ներկայացուցիչները տարբեր գաղափարախոսության կրող են, տարբեր մոտեցումներ ունեն, շատ հաճախ վիճել են իրար հետ, հաճախ հակառակորդ են եղել, սակայն կա մի հարց՝ ազգային հարցը, որտեղ հակառակորդ չկա»։
Վահան Հովհաննիսյանը նաև նշել է, որ քանի դեռ իրենց նպատակը այս արձանագրություններից, նրանց ահավոր տնտեսական, բարոյահոգեբանական, քաղաքական հետևանքներից փրկելն է, իրենք կգնան ցանկացած միջոցով դրան հասնելու.
-Մենք խաղաղ ցույցեր ենք անում, մենք սահմանադրության սահմանների մեջ ենք, մենք քաղաքակիրթ կերպով արտահայտում ենք մեր ցասումն ու բողոքը։ Մեզ համար իշխանափոխությունը նպատակ չէ, մեզ համար իշխանափոխությունը կարող է դառնալ միջոց մեր հիմնական խնդիրը լուծելու և եթե մեզ հասցրեցին այդ միջոցը կիրառելուն, մենք այդ միջոցը կկիրառենք։Նախագահի հրաժարականը պահանջողները լևոնափոխության կողմնակիցներ են։ Նրանք, ովքեր պահանջում են նախագահի հրաժարականը, ցանկանում են, որ փոխվի նախագահը և ամբողջ այդ ապարատը, ամբողջ այսօրվա գործող Ազգային ժողովը նորից առնետավազքով վերադառնա այդ նախագահին։ Համակարգը փոխել նրանք չեն ուզում։ Նրանք ուզում են փոխել միայն նախագահին, իսկ մենք ուզում ենք փոխել ամբողջ համակարգը, Կառավարությունով, Ազգային ժողովով և նախագահով, և եթե մեր ժղովրդի ձայնը չլսվեց, մենք չենք դնելու պարզունակ հրաժարականի խնդիր, մենք դնելու ենք ամբողջական իշխանափոխության խնդիր և միասին այս ուժով մենք ընդունակ ենք լուծելու այդ խնդրը ամենախաղաղ, քաղաքակիրթ և սահմանադրական ճանապարհով։
-Մենք խաղաղ ցույցեր ենք անում, մենք սահմանադրության սահմանների մեջ ենք, մենք քաղաքակիրթ կերպով արտահայտում ենք մեր ցասումն ու բողոքը։ Մեզ համար իշխանափոխությունը նպատակ չէ, մեզ համար իշխանափոխությունը կարող է դառնալ միջոց մեր հիմնական խնդիրը լուծելու և եթե մեզ հասցրեցին այդ միջոցը կիրառելուն, մենք այդ միջոցը կկիրառենք։ Նախագահի հրաժարականը պահանջողները լևոնափոխության կողմնակիցներ են։ Նրանք, ովքեր պահանջում են նախագահի հրաժարականը, ցանկանում են, որ փոխվի նախագահը և ամբողջ այդ ապարատը, ամբողջ այսօրվա գործող Ազգային ժողովը նորից առնետավազքով վերադառնա այդ նախագահին։ Համակարգը փոխել նրանք չեն ուզում։ Նրանք ուզում են փոխել միայն նախագահին, իսկ մենք ուզում ենք փոխել ամբողջ համակարգը, Կառավարությունով, Ազգային ժողովով և նախագահով, և եթե մեր ժղովրդի ձայնը չլսվեց, մենք չենք դնելու պարզունակ հրաժարականի խնդիր, մենք դնելու ենք ամբողջական իշխանափոխության խնդիր և միասին այս ուժով մենք ընդունակ ենք լուծելու այդ խնդրը ամենախաղաղ, քաղաքակիրթ և սահմանադրական ճանապարհով։

Ваан Ованисян: «Мы не будем ставить банальной проблемы отставки, мы поставим задачу целостной смены власти»
9-го октября, во время митинга в Цицернакаберде член Бюро АРФД Ваан Ованисян начал свое выступление со слов благодарности людям, проводящим на Площади Республики сидячую демонстрацию, голодовку, автопробеги, более 60-ти общественным организациям, которые объединились, чтобы сказать свое единое «нет», журналистам, которые правильно освещали это «нет» и, наконец, тем 12 партиям, которые также присоединились к единому заявлению против парафированных протоколов. Ваан Ованисян особо выразил благодарность соотечественникам по диаспоре, которые смогли показать кулак и встать на ноги, а также тем многим людям, которые находились в Цицернакаберде.
«Я слышал, что по одному крупному СМИ уже передавали, что в шествии участвовали 3,5 тыс. людей. Наверное, посчитали только полицейских. Этой демонстрацией мы показываем нашим друзьям из армянской диаспоры, что Армения их не забыла и рядом с ними», - сказал Ваан Ованисян.
Он отметил, что иностранцы на площади говорят им, что в Европе не знают о том, чего хотят демонстранты. «Людям кажется, что мы собрались, потому что нам нравится закрытая граница. Людям кажется, что мы против открытия границ. Людей обманывают, искажают информацию, вводят в заблуждение, и, к сожалению, в самой Армении», - отметил он.
«Мы не против открытия границы. Мы против унизительных предусловий, которые уже становятся условиями. Мы прекрасно понимаем, насколько трудно вести переговоры с турками, но, к сожалению, армянская сторона даже не вела нормально переговоры. Переговорщики от Армении избрали самый легкий путь, не боролись, не имели силы, хребта, чтобы сказать «нет». Может быть, они не знали, что мы так встанем на ноги. Теперь знают, значит должны не подписывать, потому что мы как раз в таком большом количестве готовы идти к дверям каждого депутата Национального собрания и требовать, чтобы он не забывал, что он армянин, что избран народом, или отчасти избран (как многие). Однако они не должны забывать, что, избранны они или нет, они ответственны перед Вами. Они должны осознать весь груз этой ответственности. Любой депутат, любой государственный муж должен знать, что сегодня на столе лежит судьба армянского народа, армянства и Республики Армения», - подчеркнул Ваан Ованисян.
Он отметил, что «представители партий, участвующих в митинге, являются носителями различных идеологий, имеют различные подходы, очень часто ссорились друг с другом, зачастую были противниками, однако есть один вопрос, национальный вопрос, в котором нет противников».
Ваан Ованисян отметил также, что пока их целями являются спасение от этих протоколов, их экономических, морально-психологических и политических последствий, они пойдут ради этого на любые шаги:
«Мы проводим мирные демонстрации, мы находимся в рамках конституции, мы цивилизованным методом выражаем наши гнев и протест. Для нас власть не является целью, для нас власть может стать средством для решения нашей основной проблемы, и если нас доведут до применения этого средства - мы его применим. Требующие отставки президента являются сторонниками того, чтобы на его место пришел Левон Тер-Петросян, и весь этот аппарат, всё действующее сегодня Национальное собрание снова в крысиных бегах вернулось бы к этому президенту. Они не хотят менять систему. Они хотят только поменять президента, а мы хотим поменять всю систему, со всем Правительством, Национальным собранием и президентом. И если голос нашего народа не будет услышан, мы не будем ставить банальной проблемы отставки, мы поставим задачу целостной смены власти, и только этим способом мы способны решить эту проблему самым мирным, цивилизованным и конституционным путем», - заявил член АРФД.