ԵՄ–ն Ուկրաինային 110 մլն եվրոյի չափով հատուկ օգնություն կհատկացնի
Եվրամիությունը մտադիր է Ուկարինային այս տարի 110 մլն եվրոյի հատուկ ֆինանսական օգնության նոր փաթեթ հատկացնել։ «ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հանը:
Վերջինի խոսքերով՝ Ուկրանիայում տիրող փխրուն իրավիճակը թույլ չի տալիս օգնության բազմամյա ծրագիր մշակել։
«Ինչպես 2013–ին իմ նախորդը հայտարարեց աջակցության հատուկ միջոցների մասին, այժմ էլ ես եմ ֆինանսական օգնության հատուկ ծրագիր մշակելու»,–ասել է Հանը։
ԵՄ հանձնակատարի խոսքերով՝ միջոցների մեծ մասը՝ 95 մլն եվրոն, կուղղվի մասնավոր հատվածի աջակցությանը՝ տնտեսության այն ճյուղերի վերականգնման համար, որոնք տուժել են երկրի արևելքում տիրող հակամարտության պատճառով, ինչպես նաև գործարար մթնոլորտի բարելավմանն ու փոքր ձեռնարկությունների աջակցությանը։ Մնացած գումարը կծախսվի ուկրաինական իշխանությունների կողմից իրագործվող բարեփոխումների ծրագրի աջակցության նպատակով։

ЕС намерен оказать Украине новую специальную финансовую помощь на 110 млн евро
Евросоюз намерен выделить Украине в этом году новый пакет специальной финансовой помощи на 110 млн евро. Как передает ТАС, об этом заявил в понедельник еврокомиссар по переговорам о расширении Йоханнес Хан, выступая на слушаниях комитета Европарламента по иностранным делам.
«Как и в 2013 году, когда мой предшественник объявил о специальных мерах поддержки, хрупкая ситуация на Украине сейчас не позволяет ввести в отношении этой страны многолетнюю программу помощи. Поэтому я воспользуюсь этой возможностью, чтобы проинформировать вас о нашем намерении вновь ввести специальную программу финансовой помощи на сумму 110 млн евро», - отметил он.
Хан пояснил, что большая часть средств – 95 млн евро – пойдет на «поддержку частного сектора, восстановление экономики с прицелом на отрасли, пострадавшие от конфликта на востоке страны, в том числе на реформы по улучшению бизнес-климата и на поддержку малых предприятий».
Оставшиеся деньги должны быть потрачены «на поддержку выполнения украинскими властями программы реформ», предусмотренной Соглашением об ассоциации с ЕС.