Լիտվայի նախագահ. «Մենք գտնվում ենք ռազմաճակատում»
«Մեր սահմանների մոտ փոխվել է աշխարհաքաղաքական իրավիճակը։ Սպառնալիքն իրական է ողջ տարածաշրջանի՝ Մերձբալթյան երկրների համար»,– «BNS» գործակալության փոխանցմամբ՝ ասել է Լիտվայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեն՝ խոսելով պարտադիր զինծառայության վերականգնման անհրաժեշտության մասին։
«Մենք գտնվում ենք ռազմաճակատում. ընթանում է հակամարտության առաջին փուլը՝ տեղեկատվական պատերազմը, քարոզչությունն ու կիբերհարձակումները։ Մեզ վրա արդե՛ն հարձակվել են: Արդյոք սա կվերածվի՞ պայմանական հակամարտության՝ ոչ ոք չգիտի: Սակայն արդեն հիմա մենք պետք է պաշտպանվենք այդ ագրեսիվ վարքագծից»,–ասել է Գրիբաուսկայտեն։
Հիշեցնենք՝ Լիտվայի կառավարությունը հավանություն է տվել պարտադիր զինծառայությունը վերականգնելու մասին նախագծին՝ նախագահի խոսքերով՝ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների թելադրանքով։ 2008–ին Լիտվան հրաժարվել էր պարտադիր զինվորական ծառայությունից և անցում կատարել պրոֆեսիոնալ բանակի։

Президент Литвы: «Страна находится на линии фронта»
Необходимость укрепления обороноспособности, в том числе возвращение к отмененной в 2008 году всеобщей воинской повинности, президент Литвы Даля Грибаускайте объяснила военной опасностью для своей страны, сообщает ТАСС.
«Мы находимся на линии фронта», - сказала она в среду, отвечая на вопросы журналистов.
По оценке литовского лидера, идет первый этап конфронтации. «Я имею в виду информационную войну, пропаганду и кибератаки. Таким образом, мы уже подверглись нападению», - отметила она свое.
Никто, по словам Грибаускайте, не знает, «перерастет ли это в условную конфронтацию». «Но уже сейчас мы должны защищаться от этого агрессивного поведения», - сказала она. – Опасность велика для всего региона. Наше окружение стало менее прогнозируемым и агрессивны, я имею в виду Россию».