Էրդողանը 4 հազ. դոլար կվճարի հուշարձանն անարգելու համար
Ստամբուլի դատարանը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանին մեղավոր է ճանաչել մշակութային կոթողի անարգման համար և պարտավորեցրել հեղինակին շուրջ 10 հազ. լիրա (մոտ 4 հազ. դոլար) վճարել՝ իբրև բարոյական վնասի փոխհատուցում։ Այս մասին հայտնում է «Լենտա»–ն՝ «Hurriyet»–ին հղումով։
Խոսքը հայ–թուքական բարեկամությանը նվիրված հուշարձանի մասին է, որը կառուցվել Կարսում։
Դատարանում նախագահի շահերը ներկայացնող փաստաբանը հայտարարել է, թե Էրդողանն ընդամենը քննադատել է հուշարձանը։
Ստեղծագործության հեղինակ Մեհմեդ Աքսոյն իր հայցում նշել էր, որ 2011–ին այցելելով դեռ անավարտ հուշարձան՝ այն ժամանակ վարչապետ Էրդողանը մշակութային կոթողն անճոռնի է անվանել։ Աքսոյը դա անարգանք է համարել՝ քաղաքական գործչից 100 հազ. լիրա փոխհատուցում պահանջելով։
Մշակութային կոթողի հեղինակների մտահղացմամբ՝ հայ–թուրքական բարեկամությանը նվիրված հուշարձանն իրար դիմաց կանգնած, բաց ափով 2 ձեռք էր լինելու՝ 30 մ բարձրությամբ։ Անավարտ աշխատանքը, որը սկսել էր կառուցվել դեռ 2006թ–ից, հանվել է այդ վայրից 2011–ին՝ Էրդողանի որոշմամբ. այն գտնվում էր բնապահպանական գոտում։
Հիշեցնենք՝ Թուրքիան դադարեցրել է իր դիվանագիտական հարաբերությունները Հայաստանի հետ 1993–ին, երբ Երևանը պահանջեց ճանաչել Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը։

Эрдогана обязали выплатить 4 тысячи долларов за оскорбление памятника
Суд в Стамбуле признал президента Турции Реджепа Эрдогана виновным в оскорблении произведения искусства и обязал его выплатить около 10 тысяч лир (около $4 тыс.) в качестве компенсации морального ущерба автору, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на «Hurriyet». Речь идет о памятнике турецко-армянской дружбе, строительство которого велось в регионе Карс.
Адвокат, представлявший в суде интересы президента, утверждал, что политик не оскорбил произведение искусства, а раскритиковал его.
Автор памятника скульптор Мехмет Аксой в своем иске заявил, что во время посещения строящегося объекта в 2011-м Эрдоган, занимавший в то время пост премьер-министра, назвал предмет искусства уродливым. По мнению Аксоя, это было оскорбительно. Он требовал от политика компенсации в размере 100 тысяч лир.
По замыслу создателей, памятник армяно-турецкой дружбе должен был представлять собой две фигуры с раскрытой ладонью перед ними. По проекту, высота монумента составляла около 30 метров. Неоконченная скульптура, строительство которой началось в 2006 году, была снесена в 2011-м по распоряжению Эрдогана в связи с тем, что располагалась в природоохранной зоне.