Ալեքսանդր Արզումանյանը Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ելույթին ծանոթ չէ՞
Վերահաստատելով իր բացասական գնահատականը հայ-թուրքական նախաստորագրված արձանագրությունների վերաբերյալ՝ ՀՀ նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը «Իրավունք դե ֆակտո» ակումբում հայտարարեց, թե Հայաստանի իշխանությունների ոչ լեգիտիմ լինելը նրանց ստիպում է ենթարկվել արտաքին ճնշումներին և ժողովրդի ու Սփյուռքի ցասումն առաջացնող փաստաթղթեր ստորագրել։ Եվ այլ կլիներ պատկերը, եթե Հայաստանն օրինական իշխանություն ունենար։
«Ենթադրենք, թե Լևոն Տեր-Պետրոսյանն օրինական ճանապարհով դարձավ ՀՀ նախագահ։ Բայց չէ՞ որ նա ոչ միայն իր կտրուկ և ամբողջական «ո՛չ»-ը չի ասել նախաստորագրված արձանագրություններին, այլև ավելին՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում դրական տարրեր է տեսել։ ՀԱԿ կենտրոնական գրասենյակի հաղորդագրությունում էլ նշված է, թե հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը բխում է 2 երկրների և ժողովուրդների շահերից, և նախաստորագրված արձանագրությունները զգալի տեղաշարժ են այդ ուղղությամբ։ Ստացվում է, որ մի նախագահին հեռացնում եք՝ բերելով մեկ ուրիշին, ով նույնն է անելու, ինչ իր նախկի՞նը»,- «7օր»-ի այս հարցին ի պատասխան՝ Ա. Արզումանյանն ասաց, թե Լևոն Տեր-Պետրոսյանը միշտ էլ հայտարարել է, որ անընդունելի է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատումը՝ Հայոց ցեղասպանության ուրացման, անընդունելի պայմանագրերի վերահաստատման և ԼՂ-ի խաղաղ կարգավորման հետ զուգորդման գնով։
Սակայն հիշեցնենք, որ 2009թ. մայիսի 1-ի հանրահավաքի ժամանակ նույն Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է.
«Այս ամենով հանդերձ, թեկուզ նման տխուր արդյունքով ավարտված, հայ-թուրքականհարաբերություններիկարգավորմաններկագործընթացըբոլորովինզուրկչէդրականտարրերից։ Մի կողմից՝ Թուրքիայի բնական շահագրգռվածությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում, իսկ մյուս կողմից՝ այդկարգավորմանպայմանավորումըհայ-ադրբեջանականհարաբերություններումակնկալվողտեղաշարժով, որոշ հող է ստեղծում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի խթանման համար։ Դրականպետքէհամարել նաև դեպքերի բերումով նախագահ Օբամայի ստանձնած բարոյական պատասխանատվությունը, ինչը նրա ղեկավարած երկրի առջև պարտավորություն է դնում ավելի ակտիվորեն ու անկողմնակալ կերպով ներգրավվելինչպես հայ-թուրքական հարաբերությունների, այնպես էլ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում»։
Մեր այս դիտարկմանն էլ ի պատասխան՝ ՀՀ նախկին արտգործնախարարը նախ նշեց, թե Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նման բան չի հայտարարել, քանի որ ՀՀ ցանկացած իշխանություն առաջին օրվանից բազմիցս ասել է, թե հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավումը որևէ կապ չի կարող ունենալ ԼՂ-ի խնդրի խաղաղ կարգավորման հետ, և դա ՀՀ արտաքին քաղաքականության հայեցակարգն է եղել՝ սկած 1991թ.-ից սկսած։ Սակայն հետո, երբ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթի այդ հատվածը բառացիորեն ընթերցեցինք Ա. Արզումանյանի համար, նա հրաժարվեց մեկնաբանություններից՝ ասելով.
-Ես մայիսի 1-ին մեկուսարանում եմ եղել, դրա համար ծանոթ չեմ կոնտեքստին, պետք է կարդամ, որից հետո պատրաստ եմ... ես չեմ կարող այսպես... ես ազատ եմ արձակվել հուլիսի 22-ին, դրանից հետո նման բան չի ասել։ Թե ի՞նչ համատեքստում է սա ասել, պետք է ամբողջը կարդամ։ Սա նախադասություն է, որը, վստահ եմ, ինքն ասել է, բայց այս նախադասությունը ասվել է մեկուկես ժամանոց ելույթի մեջ։
Այս ամենից հետո Ա. Արզումանյանն այլևս հրաժարվեց պատասխանել մեր հարցերին՝ նշելով, թե մենք իրավունք ունենք հարց տալու, ինքն էլ՝ չպատասխանելու։
«Այս ամենով հանդերձ, թեկուզ նման տխուր արդյունքով ավարտված, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացը բոլորովին զուրկ չէ դրական տարրերից։ Մի կողմից՝ Թուրքիայի բնական շահագրգռվածությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում, իսկ մյուս կողմից՝ այդ կարգավորման պայմանավորումը հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում ակնկալվող տեղաշարժով, որոշ հող է ստեղծում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի խթանման համար։ Դրական պետք է համարել նաև դեպքերի բերումով նախագահ Օբամայի ստանձնած բարոյական պատասխանատվությունը, ինչը նրա ղեկավարած երկրի առջև պարտավորություն է դնում ավելի ակտիվորեն ու անկողմնակալ կերպով ներգրավվել ինչպես հայ-թուրքական հարաբերությունների, այնպես էլ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում»։

Александр Арзуманян не знаком с выступлением Левона Тер-Петросяна?
Вновь подтвердив свою негативную оценку относительно парафированных армяно-турецких протоколов, бывший министр иностранных дел РА Александр Арзуманян заявил в клубе «Де факто», что нелегитимность властей Армении заставляет их подчиняться внешним давлениям и подписывать вызывающие негодование народа и Диаспоры документы. И если бы мы имели законные власти, то картина была бы совсем иной.
«Предположим, что Левон Тер-Петросян законным путем стал бы президентом РА. Но ведь он не только не сказал своего веского «нет» парафированным протоколам, но еще и отмечает позитивные элементы в процессе урегулирования армяно-турецких отношений. А в заявлении центрального офиса АНК отмечается, что урегулирование армяно-турецких отношений продиктовано интересами 2 стран и народов, и парафированные протоколы являются ощутимым сдвигом в этом направлении. Получается, что убираем одного президента и приводим другого, который будет делать то же самое?», - в ответ на этот вопрос «7or» А.Арзуманян сказал, что Левон Тер-Петросян всегда заявлял, что установление отношений с Турцией ценой забвения Геноцида армян, подтверждения неприемлемых договоров и их связывания с мирным урегулированием НК конфликта неприемлемо.
Однако напомним, что на митинге 1-го мая 2009-го года тот же Левон Тер-Петросян заявлял: «Вместе с этим хоть и завершившийся с печальным итогом нынешний процесс урегулирования армяно-турецких отношений совсем не лишен положительных элементов. С одной стороны естественная заинтересованность Турции в вопросе урегулирования армяно-турецких отношений, а с другой стороны - увязывание этого урегулирования с ожидаемым сдвигом в армяно-азербайджанских отношениях, создает определенную почву для стимулирования процесса урегулирования Карабахского конфликта. Положительным можно назвать также по волею случая взятую на себя президентом Обамой моральную ответственность, что ставит перед возглавляемой им страной ответственность более активным и объективным образом вовлечься в процесс урегулирования армяно-турецких отношений, а также карабахского конфликта».
В ответ на наше это наблюдение бывший министр иностранных дел отметил, что Левон Тер-Петросян подобного не заявлял, посколькулюбая власть РА с первого же дня многократно говорила, что улучшение армяно-турецких отношений каким-либо образом не может иметь связь с мирным урегулированием проблемы НК и эта была концепция внешней политики РА, начиная с 1991 года. Однако, когда этот фрагмент выступления Левона Тер-Петросяна мы зачитали для А.Арзуманяна, он отказался от комментариев, сказав: «Я с 1 мая был в изоляторе, поэтому не знаком с контекстом, должен прочитать, после чего подготовиться... я не могу так... я был выпущен на свободу с 22 июля, после этого он подобного не говорил. Ну а в каком контексте он это сказал, я должен прочитать все выступление. Это предложение, которое уверен, сказал он, но это предложение было сказано во время полуторачасового выступления».
После всего этого А.Арзуманян уже отказался отвечать на наши вопросы, отметив, что мы имеем право спрашивать, а он - не отвечать».
В ответ на наше это наблюдение бывший министр иностранных дел отметил, что Левон Тер-Петросян подобного не заявлял, поскольку любая власть РА с первого же дня многократно говорила, что улучшение армяно-турецких отношений каким-либо образом не может иметь связь с мирным урегулированием проблемы НК и эта была концепция внешней политики РА, начиная с 1991 года. Однако, когда этот фрагмент выступления Левона Тер-Петросяна мы зачитали для А.Арзуманяна, он отказался от комментариев, сказав: «Я с 1 мая был в изоляторе, поэтому не знаком с контекстом, должен прочитать, после чего подготовиться... я не могу так... я был выпущен на свободу с 22 июля, после этого он подобного не говорил. Ну а в каком контексте он это сказал, я должен прочитать все выступление. Это предложение, которое уверен, сказал он, но это предложение было сказано во время полуторачасового выступления».