Վահե Էնֆիաջյան. «Երևանի քաղաքապետարան ևս մեկ իրազեկում ենք ներկայացրել»
–Երևանի քաղաքապետարանը հայտարարություն է տարածել, թե փետրվարի 20–ին՝ ժամը 16։00–ին, Ազատության հրապարակում հրավիրված համազգային հավաքը չի կարող շտապ դիտարկվել։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք սա։
–Տեղեկացնեմ, որ քիչ առաջ ԲՀԿ քաղխորհրդի ներկայացուցիչներով Երևանի քաղաքապետարան ևս մեկ իրազեկում ենք ներկայացրել, որը լիարժեք արտացոլում է օրենքի տառն ու պահանջը, և փետրվարի 20–ին՝ ժամը 16։00–ին, Ազատության հրապարակում, օրենքի տառին համահունչ, մենք անցկացնելու ենք մեր կողմից արդեն իսկ նախապես հայտարարված հավաքը։
–Քաղապետարանի այդ հայտարարության մեջ նշվում էր նաև, որ բացակայում է հավաքի անցկացման համար բեռնատարների մուտքը թույլատրելու ու անհրաժեշտ պարագաները Ազատության հրապարակում տեղադրելու իրավական հիմքը: Հնարավո՞ր է, որ այդ օրը կազմակերպչական առումով խոչընդոտներ լինեն։
–Ես չեմ կարծում, որ տեխնիկական խնդիրները կարող են հավաքն անցկացնելու համար խոչընդոտ լինել։
–Իսկ ինչպե՞ս կմեկնաբանեք երեկ ուշ երեկոյան ԲՀԿ–ական անդամների նկատմամբ տեղի ունեցած ակնհայտ բռնարարքները։
–Ապօրինի ձևակերպումներով գործողություններ են կատարել, որոնք դուրս են նաև տրամաբանության հարթությունից։
–Սա քաղաքական հետապնդում կարելի՞ է համարել։
–Առավել քան ակնհայտ է։ Բայց ուզում եմ նաև նշել, որ նման գործողություններով բացառվում է՝ մեր թիմի որևէ անդամի մոտ վախի զգացողություն առաջացնեն։ Իսկ հասարակության և ժողովրդի մոտ այս ամենը ջղայնության զգացողություն է առաջացնում։
–Ինչո՞ւ են իշխանությունները դիմում նմանօրինակ ահաբեկումների՝ իշխանությունը կորցնելու վախի՞ց։
–Ամբողջ աշխարհում էլ նման դեպքերը միշտ էլ այդպիսի գնահատական են ստացել։ Իսկ այն կողմը, որն ուժեղ է, և մտահոգություններ չունի, շատ հանգիստ և կշռադատված է իրեն պահում, և ոչ մի ծայրահեղական քայլի չի գնում։ Մենք գործել ենք և գործելու ենք բացառապես օրենքի շրջանակներում, հասարակությունն ու ժողովուրդն էլ շատ լավ հասկանում է, թե ինչ է կատարվում երկրում, ու իր զորակցությունն է մեզ հայտնում։

Ваге Энфиаджян: «В обществе и народе всё это вызывает чувство гнева»
-Мэрия Еревана распространила заявление, согласно которому уведомление о предстоящем 20 февраля (в 16:00) на площади Свободы общенациональном собрании не может быть рассмотрено в спешном порядке. Как бы Вы это прокомментировали?
-Сообщу, что немногим ранее представители политсовета ППА в очередной раз представили в мэрию Еревана уведомление, которое полностью соответствует требованиям буквы закона, о проведении 20 февраля в 16:00 на площади Свободы заранее объявленное нами собрания.
-В данном заявлении мэрии отмечается также, что отсутствует правовое основание для доступа на площадь грузового транспорта и размещения там необходимых принадлежностей. Могут ли в этот день возникнуть организационные проблемы?
-Не думаю, что технические проблемы могут стать препятствием для проведения собрания.
-А как бы Вы прокомментировали имевшие место накануне открытые репрессии в отношении членов ППА?
-Под противозаконными обоснованиями были предприняты шаги, которые не вписываются также в рамки нормальной логики.
-Можно ли это назвать политическим преследованием?
-Более чем. Однако хотелось бы отметить, что попытки посеять подобными шагами атмосферу страха среди членов ППА обречены. В обществе же и в народе всё это вызывает чувство гнева.
-Почему режим идет на подобные шаги? Из-за страха потерять свою власть?
-Подобные случаи во всем мире удостаивались соответствующей оценки. Та же сторона, которая сильна и сохраняет спокойствие, действует взвешенно и не идет ни на какие радикальные шаги. Мы действовали и будем действовать исключительно в рамках закона, а общество и народ прекрасно понимают, что происходит в стране, и оказывает нам свою поддержку.