Սիրիական զորքերը հարվածներ են հասցրել «Իսլամական պետության» դիրքերին Ռաքքայում և Դեյր–էզ–Զորում
Սիրիական հրետանին հարվածներ է հասցրել «Իսլամական պետության» հիմնական դիրքերին Ռաքքա նահանգում, որտեղ գտնվում է զինյալների տեղակայման գլխավոր վայրը։
«Ծանր զենքից կրակ է բացվել հակառակորդի դիրքերի ու բազաների ուղղությամբ։ Ուղիղ անկման արդյունքում ահաբեկիչները կենդանի ուժի և տեխնիկայի կորուստներ են կրել», – հաղորդվում է սիրիական ռազմական ներկայացուցչի հաղորդագրությունում։ Նրա տվյալներով՝ ամբողջապես ոչնչացվել է վարձկանների ճամբարը Հազիմա բնակավայրում՝ Ռաքքայից 17 կմ հյուսիս՝ սահմանամերձ Թել–Աբյադ քաղաքի մայրուղու մոտ։
Սիրիական օդուժը գրոհել է նաև զինված խմբերի շարասյունը Դեյր–էզ–Զորի մոտակայքում։
«Վնասվել և շարքից հանվել են ռազմատեխնիկական միջոցները, որոնք տեղաշարժվում էին Էլ–Ասադիա կամրջի ուղղությամբ։ Հակառակորդի շարքերում շատ են զոհվածներն ու վիրավորները», – նշել է ներկայացուցիչը։
«ՍԱՆԱ» գործակալության փոխանցմամբ՝ օրերս Թուրքիայի «Ռիհանիա» անցակետից խոշոր քանակությամբ՝ 200 մեքենա է ուղղվել՝ նախատեսված ԻՊ զինյալների համար։
Ռմբակոծման են ենթարկվել զինյալների հիմնական սահմանագծերը Էլ–Ջերբա և Էլ–Մրեյա բնակավայրերում։ Սիրիական զորքերը գրոհել են նաև ԻՊ դիրքերը Ռահումում՝ Հոմս և Ռաքքա նահանգների միջև։

Сирийские войска нанесли удары по оплотам ИГ в Ракке и Дейр-эз-Зоре
Сирийская артиллерия нанесла сегодня удары по основным оплотам «Исламского государства» (ИГ) в провинции Ракка, где находится главный плацдарм боевиков, передает ТАСС.
«Огонь по позициям и базам противника был открыт из тяжелых орудий. В результате прямого попадания террористы понесли потери в живой силе и технике», - сообщается в заявлении сирийского военного представителя. По его данным, полностью уничтожен лагерь моджахедов в селении Хазима, в 17 км к северу от Ракки на шоссе к пограничному городу Телль-Абъяд.
Также самолеты сирийских ВВС совершили рейды на колонны бандформирований на подступах к Дейр-эз-Зору – другому провинциальному центру на реке Евфрат.
Бомбардировке подверглись огневые рубежи боевиков в населенных пунктах Эль-Джерфа и Эль-Мрейя. Сирийские войска атаковали также оплоты ИГ в Рахуме на стыке провинций Хомс и Ракка. В результате операции ликвидированы десятки наемников.
По сведениям информационного агентства САНА, на днях из Турции через КПП «Рихания» была переброшена крупная партия внедорожников – 200 машин, которые предназначаются бандам ИГ.