Մարտի 1–ից Չինաստանում կխստացվի համացանցի օգտատերերի նկատմամբ վերահսկողությունը
Չինաստանում խստացվում է վերահսկողությունը համացանցի օգտատերերի և տեղեկատվության նկատմամբ։ Այս մասին ասվում է ՉԺՀ Համացանցային տեղեկատվության պետական վարչության հրապարակած փաստաթղթում։
Համաձայն կարգավորման նոր կանոնների՝ բոլոր օգտատերերը ստիպված կլինեն սոցկայքերում և ֆորումներում գրանցվելիս նշել իսկական անունները։
Բացի այդ, արգելվում է համացանցում տեղադրել տեղեկատվություն, որը խախտում է երկրի օրենսդրությունը, խափանում ազգային անվտանգությունը և ինքնիշխանությունը, անարգում պետական իշխանությունը։ Ստիպողաբար կհեռացվեն նաև այն օգտատերերը, որոնք կզբաղվեն ասեկոսեներ, պոռնոգրաֆիա, ծայրահեղականություն, վիրավորանք և զրպարտություն տարածելով։

В Китае с 1 марта ужесточат контроль над пользователями интернета
В Китае ужесточается контроль над пользователями и информацией в сети интернет. Об этом говорится в документе, обнародованном в среду Государственной канцелярией по делам интернет-информации КНР, сообщает ТАСС.
Согласно новым правилам регулирования, все пользователи будут обязаны регистрировать новые аккаунты в микроблогах, мессенджерах и форумах с указанием своего настоящего имени.
Кроме того, запрещено размещать в интернете информацию, которая нарушает законодательство КНР, подрывает национальную безопасность и суверенитет, порочит государственную власть. Также будут принудительно удаляться учетные записи тех пользователей, которые занимаются распространением слухов, порнографии, экстремизма, сектантских призывов, оскорблений и клеветы.