Սինձո Աբեն ԱԳՆ ղեկավարից պահանջել է շարունակել աշխատանքը ճապոնացի գերուն ազատելու ուղղությամբ
Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն արտգործվարչության ղեկավար Ֆումիո Քիսիդայից պահանջել է շարունակել «Իսլամական պետության» ճիրաններից գերի Քենձի Գոտոյի ազատմանն ուղղված ակտիվ աշխատանքը։
«Ես ցանկանում եմ, որպեսզի այս դժվարին իրավիճակում դուք շարունակեք ակտիվ գործունեությունն՝ ուղղված Քենձի Գոտոյի ազատմանը, նաև՝ սերտ համագործակցությունն այս իրավիճակում ներգրավված երկրների հետ, առաջին հերթին՝ Հորդանանի հետ», – լրագրողներին վարչապետի խոսքերն է մեջբերել Ճապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղար Յոսիխիդե Սուգան։
Ինչպես ավելի վաղ խոստովանել է Ճապոնիայի ԱԳՆ ղեկավար Յասուխիդե Նակայաման, «իրավիճակը մտել է փակուղի»։

Синдзо Абэ потребовал от главы МИД продолжать работу по освобождению японского заложника
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ потребовал от главы внешнеполитического ведомства страны Фумио Кисиды продолжить активную работу по освобождению японского заложника Кэндзи Гото из рук группировки «Исламское государство» (ИГ). Об этом сообщает ТАСС.
«Я хочу, чтобы в этой сложнейшей ситуации, вы продолжили активную работу, направленную на освобождение Кэндзи Гото, включая тесное сотрудничество со всеми вовлеченными в ситуацию странами. В первую очередь – с Иорданией», - привел журналистам слова премьера генеральный секретарь кабинета министров Японии Ёсихидэ Суга.
Как признался ранее госминистр в МИД Японии Ясухидэ Накаяма, руководящий кризисным штабом в Аммане, «ситуация зашла в тупик».