Կոալիցիայի ավիահարվածներից Իրաքում քիմիական զենքի ԻՊ փորձագետ է ոչնչացվել
Կոալիցիայի ավիահարվածների արդյունքում Իրաքում ոչնչացվել է քիմիական զենքի փորձագետ Աբու Մալիքը, որն աշխատում էր «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման համար, իսկ մինչ այդ՝ «Ալ–Քաիդայում»։
Այս մասին ուրբաթ հաղորդել է ԱՄՆ ԶՈւ կենտրոնական հրամանատարությունը։
Այնտեղ հստակեցրել են, որ ավիահարձակումն իրականացվել է Մոսուլ քաղաքի մոտակայքում։ Ոչնչացված փորձագետն ինժեներ էր աշխատում քիմիական զենքի արտադրությունում դեռևս Սադդամ Հուսեինի օրոք։ 2005 թվականին Աբու Մալիքն անցել է «Ալ–Քաիդաի», հետագայում՝ «Իսլամական պետության» կողմը։
«Նրա մահը կնվազեցնի ԻՊ հնարավորությունները՝ արտադրել և օգտագործել քիմիական զենք խաղաղ բնակիչների դեմ», – նշվում է Կենտրոնական հրամանատարության հաղորդագրությունում։

В результате авиаударов коалиции в Ираке уничтожен эксперт ИГ по химическому оружию
В результате авиаударов коалиции 24 января в Ираке был ликвидирован специалист по химическому оружию Абу Малик, который работал на террористическую группировку «Исламское государство» (ИГ), а до этого – на «Аль-Каиду». Как передает ТАСС, об этом в пятницу сообщило Центральное командование ВС США.
Там уточнили, что авианалет был осуществлен недалеко от города Мосул. Уничтоженный эксперт работал инженером на предприятии по производству химического оружия еще при Саддаме Хусейне. В 2005 году Абу Малик был завербован «Аль- Каидой», а затем – «Исламским государством».
«Его смерть снизит шансы ИГ произвести и использовать химическое оружие против мирных жителей», - говорится в сообщении Центрального командования.