Դավութօղլու. «Հնարավոր չէ կանգնեցնել ԻՊ համար կռվի մեկնող արտասահմանցիների հոսքը Սիրիա»
Լոնդոն ժամանած Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն «The Independent» թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ հնարավոր չէ կանգնեցնել Թուրքիայի տարածքով Սիրիա շարժվող արտասահմանցիների հոսքը, որոնք մեկնում են կռվելու «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման համար։ Թերթը հիշեցրել է, որ Անկարային քննադատում են նրա համար, որ բավարար միջոցներ չի ձեռնարկում Մեծ Բրիտանիայից և այլ երկրներից ջիհադականների ներթափանցումը Սիրիա արգելելու համար։ Իր հերթին, Դավութօղլուն նշել է, որ Թուրքիան չի կարող Սիրիայի հետ 820 կմ սահմանի ամեն մի հատվածում զինվոր տեղակայել։
«Ամեն դեպքում, սահմանի այն կողմում ոչ մի պետություն չկա», – հավելել է նա։ Դավութօղլուի խոսքերով՝ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ հարաբերությունները խզվել են 2011 թվականին, երբ «Ասադը սկսել է սպանել սեփական ժողովրդին»։ Բացի այդ, Դավութօղլուն կարծիք է հայտնել, որ «Իսլամական պետությունը» ծագել է Իրաքում պատերազմի արդյունքում և 2003–ից հետո այնտեղ ամերիկյան զորքերի ժամանումից հետո։ Թուրք վարչապետի խոսքերով՝ Թուրքիան ոչ մի կապ չունի ԻՊ «վերելքի» հետ։
Լոնդոն ժամանած Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն «The Independent» թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ հնարավոր չէ կանգնեցնել Թուրքիայի տարածքով Սիրիա շարժվող արտասահմանցիների հոսքը, որոնք մեկնում են կռվելու «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման համար։
Թերթը հիշեցրել է, որ Անկարային քննադատում են նրա համար, որ բավարար միջոցներ չի ձեռնարկում Մեծ Բրիտանիայից և այլ երկրներից ջիհադականների ներթափանցումը Սիրիա արգելելու համար։ Իր հերթին, Դավութօղլուն նշել է, որ Թուրքիան չի կարող Սիրիայի հետ 820 կմ սահմանի ամեն մի հատվածում զինվոր տեղակայել։
«Ամեն դեպքում, սահմանի այն կողմում ոչ մի պետություն չկա», – հավելել է նա։
Դավութօղլուի խոսքերով՝ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ հարաբերությունները խզվել են 2011 թվականին, երբ «Ասադը սկսել է սպանել սեփական ժողովրդին»։
Բացի այդ, Դավութօղլուն կարծիք է հայտնել, որ «Իսլամական պետությունը» ծագել է Իրաքում պատերազմի արդյունքում և 2003–ից հետո այնտեղ ամերիկյան զորքերի ժամանումից հետո։ Թուրք վարչապետի խոսքերով՝ Թուրքիան ոչ մի կապ չունի ԻՊ «վերելքի» հետ։

Остановить поток иностранцев, едущих воевать за ИГ в Сирию через Турцию, невозможно – Давутоглу
Турецкий премьер-министр Ахмет Давутоглу заявил, что невозможно остановить поток иностранцев, едущих воевать за террористическую группировку «Исламское государство» в Сирию через Турцию. Такое мнение прибывший в Лондон Давутоглу высказал в интервью газете «The Independent».
Как напоминает издание, Анкару критикуют за то, что она принимает недостаточно мер, чтобы помешать джихадистам из Великобритании и других стран попасть в Сирию. В свою очередь, Давутоглу сказал, что Турция не может разместить военных на каждом участке 820-километровой границы с Сирией. «В любом случае, по другую сторону нет никакого государства», — добавил турецкий премьер.
Давутоглу выразил мнение, что «Исламское государство» возникло в результате войны в Ираке и прихода туда американских войск после 2003 года. По словам турецкого премьера, Турция не имеет никакого отношения к «подъему» ИГ.