Ճապոնիայի կառավարությունը հաստատել է իր՝ ԻՊ կողմից առևանգված քաղաքացիների ինքնությունը
Ճապոնիայի ոստիկանության գլխավոր բաժանմունքը հայտարարել է, որ Հորդանան է ուղղել հատուկ արձագանքման խումբ միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարելու համար։ Այդ միջոցառումն արվել է երեքշաբթի «Իսլամական պետության» հայտարարության հիման վրա, որ մահապատժի կենթարկի երկու ճապոնացի գերուն, եթե նրանց համար 72 ժամվա ընթացքում չվճարվի 200 մլն ԱՄՆ դոլար։
Ներկա դրությամբ Հորդանանում արդեն աշխատում են ճապոնական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները, սակայն նրանց թվաքանակի և այլ մանրամասների մասին չի հաղորդվում։
Ճապոնիայի պաշտոնական ներկայացուցիչը հաստատել է առևանգվածների ինքնությունը։ Դա փոքր ձեռնարկատեր Խարունա Յուկավան է, որը փորձում էր աշխատել Սիրիայում, և առևանգվել է Հալեպի շրջանում անցած տարվա օգոստոսին, և փորձառու լրագրող Քենձի Գոտոն։ Նախորդ տարվա աշնանը վերջինը հաղորդել էր, որ մտադիր է հասնել իր ծանոթի՝ Յուկավայի ազատմանը, և նույնպես գերի էր ընկել։
Գերիների հետ տեսանյութը հրապարակվել է նախօրեին ծայրահեղականների կայքերից մեկում։
Ավելի վաղ Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն Մերձավոր Արևելք շրջագայության ժամանակ հայտարարել էր Տոկիոյի պատրաստակամության մասին՝ 200 մլն դոլար հատկացնել որպես ոչ ռազմական օգնություն ԻՊ դեմ պայքարող երկրներին։

Правительство Японии подтвердило личности своих граждан, захваченных боевиками ИГ
Главное полицейское управление Японии объявило, что направило в Иорданию специальную группу быстрого реагирования по борьбе с международным терроризмом, передает ТАСС. Эта мера предпринята в связи со сделанным во вторник заявлением группировки «Исламское государство» (ИГ) о том, что она казнит двух захваченных в заложники японцев, если за них в течение 72 часов не будет выплачен выкуп в $200 млн.
В настоящее время в Иордании уже работают представители японских спецслужб. Об их численности, снаряжении и планах не сообщается.
Ранее в среду представитель правительства Японии официально подтвердил личности двух похищенных. Это мелкий предприниматель Харуна Юкава, который пытался работать в Сирии и был похищен в районе Алеппо в августе прошлого года, и опытный журналист-фрилансер Кэндзи Гото. Осенью прошлого года он сообщил, что намерен добиться освобождения своего знакомого Юкавы и тоже пропал.