Քերրին Լոնդոնում կմասնակցի ահաբեկչության դեմ պայքարի թեմայով խորհրդակցությանը
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին հունվարի 22-ին կայցելի Լոնդոն, որտեղ կմասնակցի Սիրիայում և Իրաքում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարի թեմայով միջազգային խորհրդակցությանը։ Ինչպես հաղորդել է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի ծառայությունը, նա նաև կհանդիպի Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ ղեկավար Ֆիլիպ Համմոնդի հետ։ Լոնդոնում այցի ավարտից հետո Քերրին կմեկնի Շվեյցարիա՝ Դավոս՝ ամենամյա Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի։
«Նա խորհրդակցութուններ կանցկացնի կառավարության ղեկավարների, բիզնեսի առաջատարների և քաղաքացիական հասարակության հետ», – նշել է պետվարչության մամուլի ծառայությունը։ Ուրբաթ՝ հունվարի 23-ին, ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարը ելույթ կունենա ֆորումի մասնակիցների համար։ Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ ԱՄՆ կողմից դավոսյան հանդիպմանը կմասնակցի ֆինանսների նախարար Ջեյքոբ Լյուն, որը Շվեյցարիայից հետո կայցելի մի շարք եվրոպական երկրներ, այդ թվում՝ Ուկրաինա։
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին հունվարի 22-ին կայցելի Լոնդոն, որտեղ կմասնակցի Սիրիայում և Իրաքում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարի թեմայով միջազգային խորհրդակցությանը։ Ինչպես հաղորդել է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի ծառայությունը, նա նաև կհանդիպի Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ ղեկավար Ֆիլիպ Համմոնդի հետ։
Լոնդոնում այցի ավարտից հետո Քերրին կմեկնի Շվեյցարիա՝ Դավոս՝ ամենամյա Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի։
«Նա խորհրդակցութուններ կանցկացնի կառավարության ղեկավարների, բիզնեսի առաջատարների և քաղաքացիական հասարակության հետ», – նշել է պետվարչության մամուլի ծառայությունը։ Ուրբաթ՝ հունվարի 23-ին, ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարը ելույթ կունենա ֆորումի մասնակիցների համար։
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ ԱՄՆ կողմից դավոսյան հանդիպմանը կմասնակցի ֆինանսների նախարար Ջեյքոբ Լյուն, որը Շվեյցարիայից հետո կայցելի մի շարք եվրոպական երկրներ, այդ թվում՝ Ուկրաինա։

Керри в Лондоне примет участие в совещании по борьбе с терроризмом
Госсекретарь США Джон Керри 22 января посетит Лондон, где примет участие в международном совещании по вопросам борьбы с террористической группировкой «Исламское государство» в Ираке и Сирии, передает ТАСС. Как сообщила пресс-служба Госдепартамента США, он также встретится с министром иностранных дел Великобритании Филипом Хаммондом.
По завершении визита в Лондон Керри отправится в Швейцарию на ежегодный Всемирный экономический форум в Давосе. «Он проведет консультации с руководителями правительств, лидерами бизнеса и гражданского общества», - отметила пресс-служба госдепартамента. В пятницу, 23 января, глава американской дипломатии выступит перед участниками форума.
Ранее сообщалось, что со стороны США в давосской встрече будет также участвовать министр финансов Джейкоб Лью, который после Швейцарии посетит ряд других европейских стран, включая Украину.