Մեքսիկայում ձերբակալվել է ուսանողների առևանգման գործով գլխավոր ոճրագործը
Մեքսիկայում ձերբակալվել է սեպտեմբերի 26-ին Իգուալայի տեղանքում 43 ուսանողի առևանգման հիմնական կազմակերպիչը։ Ինչպես ուրբաթ հայտնել է լատինաամերիկյան երկրի գլխավոր դատախազությունը, խոսքը ոմն Ֆելիպե Ռոդրիգեսի մասին է, որը հանցավոր շրջանակներում հայտնի է «Սեպիլյո» անվամբ։ Ռոդրիգեսը ձերբակալվել է կենտրոնական մեքսիկական Մորելոս նահանգի տարածքում։ Պաշտոնական տվյալներով՝ նա արդեն ցուցմունք է տալիս ուսանողների հետ հաշվեհարդար տեսնելու գործով։
Ինչպես հաղորդել է դատախազությունը, Ռոդրիգեսը, որը «Հորրերոս ունիդոս» հանցավոր խմբավորման անդամ էր, ղեկավարել է երիտասարդների նկատմամբ հաշվեհարդարի իրականացումը։ Նա անձամբ է կարգադրել այրել ուսանողների մարմինները, ինչպես նաև հագուստը՝ քննության համար ապացույցներ չթողնելու համար։
«Հորրերոս ունիդոս» խմբավորման երեք անդամ ավելի վաղ ցուցմունք էր տվել, ըստ որի՝ կաշառակեր ոստիկաններն էին այդ հանցավոր խմբին փոխանցել ուսանողներին, որոնք հետագայում սպանվել են, իսկ մարմիններն՝ այրվել հարևան Կոկուլա տեղանքում։

В Мексике арестован главный исполнитель расправы над похищенными студентами
В Мексике арестован главный исполнитель расправы над 43 студентами, которые были похищены 26 сентября на территории муниципии Игуала (западный штат Герреро). Как сообщает ТАСС со ссылкой на заявление Генеральной прокуратуры латиноамериканской страны, речь идет о некоем Фелипе Родригесе, известном в криминальных кругах под кличкой «Сепильо».
Родригес задержан на территории центрального мексиканского штата Морелос. По официальным данным, он уже дает показания насчет расправы над студентами, произошедшей в конце сентября.
Как сообщила прокуратура, Родригес, который входил в состав преступной группировки «Геррерос унидос», осуществлял руководство во время расправы над группой молодых людей. Он лично приказал сжечь тела студентов, а также одежду всех участников расстрела молодых людей, дабы не оставлять улик для следствия.
Ранее трое членов «Геррерос унидос» рассказали следствию о подробностях расправы над студентами, которые в конце сентября прошлого года проводили в Игуале мирную манифестацию против принятой властями страны реформы в сфере образования. По их словам, коррумпированные полицейские передали в руки криминальной группировки группу учащихся, которые затем были расстреляны, а их тела сожжены на территории соседней муниципии Кокула.