Իրանը սադրանք է համարել Մուհամմեդ մարգարեի ծաղրանկարների նոր հրապարակումը
Իրանը կտրուկ դատապարտել է ֆրանսիական «Charlie Hebdo» թերթի՝ Մուհամմեդ մարգարեի ծաղրանկարով նոր հրապարակումը։
Ինչպես հաղորդում է «Թասնիմ» գործակալությունը, ԻԻՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարզիե Աֆհամը դա գնահատել է որպես հերթական սադրանք։
«Մենք դատապարտում ենք ֆրանսիական շաբաթաթերթի սադրիչ քայլը, քանզի դա հարվածում է մահմեդականների զգացմունքներին, – հայտարարել է Աֆհամը Թեհրանում։ – Անթույլատրելի է՝ ինչպես են Արևմուտքում չարաշահում խոսքի ազատությունը»։
Ֆրանսիական խմբագրությունը, ըստ «Թասնիմ»–ի, ոչ մեկ անգամ է սադրել մահմեդականների զայրույթը Մուհամմեդի ծաղրանկարները հրապարակելիս։
Հիշեցնենք՝ շաբաթաթերթի այսօրվա համարի առաջին էջում՝ 3 մլն օրինակ տպաքանակով, պատկերված է Մուհամմեդը «Ես՝ Շառլին եմ» ցուցանակով։

Иран назвал провокацией новую публикацию карикатур на пророка Мухаммеда
Иран резко осудил новую публикацию французской сатирической газетой «Charlie Hebdo» карикатуры на пророка Мухаммеда. Об этом сообщает ТАСС.
Как сообщило агентство «Тасним», официальный представитель МИД ИРИ Марзие Афхам расценила это как очередную провокацию.
«Мы осуждаем провокационный шаг французского еженедельника, поскольку он бьет по чувствам мусульман, - заявила Афхам на пресс-конференции в Тегеране. - То, как на Западе злоупотребляют свободой слова, недопустимо».
Французское издание, подчеркивает «Тасним», неоднократно провоцировало гнев мусульман публикацией карикатур на пророка Мухаммеда. На обложке сегодняшнего номера, уже разошедшегося рекордным тиражом в 3 млн экземпляров, он изображен с табличкой «Я – Шарли» – лозунгом, под которым во Франции сформировалось широкое общественное движение после нападения на редакцию издания.