Բանգլադեշում անկարգությունների ընթացքում 17 մարդ է զոհվել
Բանգլադեշում անկարգությունների ընթացքում 17 մարդ է զոհվել։ Այս մասին հաղորդել է «Սինխուա» գործակալությունը։ Անկարգությունները բռնկվել են արդեն իներորդ օրը շարունակվող «տրանսպորտային շրջափակման» ընթացքում, որը հայտարարել են Բանգլադեշի ընդդիմադիր Ազգայնական կուսակցությունը (երկրի նախկին վարչապետ Բեգում Հալեդ Զիյայի) և իսլամամետ «Ջամաաթ–ի–իսլամի» կուսակցությունը։ Միթհապուկուր հյուսիսային շրջանում ընդդիմության կողմնակիցներն ավտոբուս են այրել, որն ուղղվում էր երկրի մայրաքաղաք Դաքքա։ Ոստիկանության տվյալներով՝ չորս ուղևոր զոհվել է, 11 մարդ՝ վիրավորվել։ Երեքշաբթի ցուցարաները ևս մի քանի ավտոբուս են այրել երկրի տարբեր շրջաններում. այդ ակցիաներին երկու մարդ է զոհ գնացել։ Ընդդիմությունը կառավարությունից պահանջում է արտահերթ ընտրություններ անցկացնել։ Նախորդ տարվա հունվարին կառավարող Ազգային լիգան, Շեյխ Հասինի գլխավորությամբ, հաղթել է խորհրդարանական ընտրություններում և կառավարություն ձևավորել։ Սակայն ընդդիմությունը չի ընդունել քվեարկության արդյունքները՝ անվանելով դրանք ոչ լեգիտիմ։
Բանգլադեշում անկարգությունների ընթացքում 17 մարդ է զոհվել։ Այս մասին հաղորդել է «Սինխուա» գործակալությունը։
Անկարգությունները բռնկվել են արդեն իներորդ օրը շարունակվող «տրանսպորտային շրջափակման» ընթացքում, որը հայտարարել են Բանգլադեշի ընդդիմադիր Ազգայնական կուսակցությունը (երկրի նախկին վարչապետ Բեգում Հալեդ Զիյայի) և իսլամամետ «Ջամաաթ–ի–իսլամի» կուսակցությունը։
Միթհապուկուր հյուսիսային շրջանում ընդդիմության կողմնակիցներն ավտոբուս են այրել, որն ուղղվում էր երկրի մայրաքաղաք Դաքքա։ Ոստիկանության տվյալներով՝ չորս ուղևոր զոհվել է, 11 մարդ՝ վիրավորվել։ Երեքշաբթի ցուցարաները ևս մի քանի ավտոբուս են այրել երկրի տարբեր շրջաններում. այդ ակցիաներին երկու մարդ է զոհ գնացել։
Ընդդիմությունը կառավարությունից պահանջում է արտահերթ ընտրություններ անցկացնել։
Նախորդ տարվա հունվարին կառավարող Ազգային լիգան, Շեյխ Հասինի գլխավորությամբ, հաղթել է խորհրդարանական ընտրություններում և կառավարություն ձևավորել։ Սակայն ընդդիմությունը չի ընդունել քվեարկության արդյունքները՝ անվանելով դրանք ոչ լեգիտիմ։

Не менее 17 человек погибли во время беспорядков в Бангладеш. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на агентство «Синьхуа».
Беспорядки вспыхнули в ходе продолжающейся уже девятый день транспортной блокады, которую объявили оппозиционные Националистическая партия Бангладеш (НПБ) во главе с экс-премьером страны Бегум Халедой Зия и происламистская партия «Джамаат-и-ислами».
В северном округе Митхапукур сторонники оппозиции подожгли автобус, который направлялся в столицу страны Дакку. По данным полиции, четыре пассажира погибли, 11 получили ранения. Во вторник протестующие также подожгли несколько автомобилей в разных регионах страны, жертвами этих акций стали два человека.
Оппозиция требует от правительства проведения досрочных выборов в парламент.
В январе прошлого года правящая Народная лига во главе с Шейх Хасиной победила на парламентских выборах и сформировала правительство. Однако оппозиция не признала результаты голосования, назвав их нелегитимными.
В Бангладеш в ходе беспорядков погибли 17 человек