ԱՄՆ պետքարտուղարն այցով կժամանի Իսլամաբադ
Պակիստանա–հնդկական հարաբերությունների կարգավորումը, ինչպես նաև ահաբեկչության դեմ պայքարի ընթացքը տարածաշրջանում կլինեն ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի ուշադրության կենտրոնում Պակիստան այցի ժամանակ։
Ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարն այսօր Պակիստան կժամանի՝ մասնակցելու պակիստանա–ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության հերթական փուլին։ Այս մասին հաղորդում է պակիստանյան «Express Tribune» թերթը՝ ԱԳՆ ներկայացուցչին հղումով։
Իսլամաբադում Քերրին մի շարք հանդիպումներ կանցկացնի Պակիստանի վարչապետ Նավազ Շարիֆի, ցամաքային զորքերի շտաբի պետ, գեներալ Ռախիլ Շարիֆի, ինչպես նաև երկրի գլխավոր հատուկ ծառայության՝ Միացյալ հետախուզական վարչության ղեկավարի հետ։
Պետքարտուղարը կայցելի նաև Փեշավար քաղաքի միջնակարգ դպրոց, որտեղ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 6-ին ահաբեկչություն էր իրականացվել. 150 մարդ էր զոհվել։

Госсекретарь США прибывает с визитом в Исламабад
Глава американской дипломатии прибывает в понедельник в Пакистан для участия в очередном раунде пакистано-американского стратегического диалога. Как передает ТАСС, об этом сообщает пакистанская газета «Express Tribune».
В ходе пребывания в Исламабаде Керри проведет серию встреч с премьер-министром Пакистана Навазом Шарифом, начальником штаба сухопутных войск (высшее лицо в армейской иерархии Пакистана) генералом Рахилем Шарифом, а также с руководством главной спецслужбы страны – Объединенного разведывательного управления.
Госсекретарь США посетит место недавней трагедии в городе Пешаваре – среднюю школу, которая 6 декабря прошлого года была захвачена террористами, что привело к гибели 150 человек, в том числе 134 школьников.
Визит будет проходить на фоне усиленных мер безопасности, введенных в связи с повышенной угрозой терактов в стране.