Նյու Դելիի շենքերին ՀՕՊ սարքեր կտեղադրվեն Բարաք Օբամայի այցի կապակցությամբ
Անվտանգության աննախադեպ միջոցներ են ձեռնարկվել Հնդկաստանի մայրաքաղաքում հունվարի 25-ին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի այցից առաջ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Դեքքան Քրոնիքլ» թերթը, ամերիկյան հատուկ ծառայությունների պնդմամբ՝ Նյու Դելիի կենտրոնի բոլոր բարձրահարկ շենքերի վրա ՀՕՊ սարքեր կտեղադրվեն։ Հնդկաստանի իրավապահ մարմինների աղբյուրին հղումով՝ թերթը հաղորդում է, որ ԱՄՆ հատուկ ծառայության աշխատակիցներն արդեն ժամանել են մայրաքաղաք։ Հնդկական գործընկերների հետ համատեղ՝ նրանք մանրակրկիտ կհետազոտեն Ռաջպաթխ կենտրոնական պողոտայի շրջակայքը, որով Հանրապետության օրն անցնում է շքերթը։ Ամերիկյան առաջնորդը, որը հրավիրված է ազգային տոնախմբությանը, իր մասնակցության համար պետք է ձեռնարկի անվտանգության կոշտ միջոցներ՝ ամրագրված Սպիտակ տան կողմից։
ԱՄՆ նախագահի ներկայությունը բաց երկնքի տակ նախատեսվում է 20 րոպեից ոչ ավելի, մինչդեռ Հանրապետության օրվա արարողությունը նախատեսել է Օբամայի մասնակցությունը երկու ժամից ավելի։ Բացի այդ, ամերիկյան կողմը պահանջել է, որպեսզի Ռաջպաթխի տրամագծով բոլոր շենքերը նշագրված լինեն, իսկ դրանց տանիքներին դիտորդներ և դիպուկահարներ լինեն։

К визиту Барака Обамы на всех высотных зданиях в центре Нью-Дели разместят средства ПВО
Беспрецедентные меры безопасности принимаются в индийской столице в преддверии визита президента США Барака Обамы 25-26 января. Как сообщает ТАСС со ссылкой на газету «Деккан Хроникл», по настоянию американских спецслужб на всех высотных зданиях в центре Нью-Дели будут размещены современные средства ПВО.
Ссылаясь на источник в правоохранительных органах Индии, газета сообщает, что сотрудники спецслужб США уже прибыли в столицу страны. Совместно с индийскими коллегами они тщательно обследуют окрестности центрального проспекта Раджпатх, по которому в День Республики проходит парад.
Американский лидер, приглашенный на торжества по случаю национального праздника, ради участия в нем должен будет поступиться жесткими предписаниями безопасности, установленными в Белом доме.
Они ограничивают пребывание президента США под открытым небом 20 минутами, в то время как церемонии по случаю Дня Республики потребуют от Обамы присутствовать на трибуне вместе с президентом и премьер-министром Индии, а также другими почетными гостями в течение более двух часов.
Кроме того, американская сторона потребовала, чтобы все здания по периметру Раджпатха были опечатаны, а на крышах размещены наблюдатели и снайпера со специальным оборудованием.