Ձերբակալվել է Չինաստանի պետական անվտանգության փոխնախարարը
Կուռուպցիայի մեղադրանքով ձերբակալվել է Չինաստանի պետական անվտանգության փոխնախարար Մա Ցզյանը։ Այս մասին, վկայակոչելով իր աղբյուրները, հայտնում է հոնկոնգյան թերթերից «South China Morning Post»–ը։
Դեռ հայտնի չէ, թե 30 տարի համակարգում աշխատած Ցզյանին հատկապես որ արարքի համար են մեղադրում կոռուպցիայի մեջ։ Թերթի ենթադրություններով՝ դա կարող է կապված լինել «Founder Group»–ի հետ, որի մենեջերները և Ցզյանի հարազատներից մի քանիսը ներգրավված են եղել արժեթղթերի շահավետ գործարքների մեջ։
Այստեղ շրջանառվում է նաև նախագահի նախկին խորհրդական Լին Ցզիհուայի անունը, ով 2013թ. հրաժարական էր ներկայացրել և ձերբակալվել 2014թ. դեկտեմբերին։ Քննչական մարմնի տվյալներով՝ «Founder Group»–ի մենեջերներից մեկը Լինի ընտանիքին խոշոր չափերի կաշառքներ է վճարել։
Հիշեցնենք, որ 2012թ. կոռուպցիոն սկանդալի հետևանքով իր պաշտոնից զրկվել էր նաև Չինաստանի պաշտպանության նախարար Չժոու Յունկանը։ Նա ձերբակալվել էր դեկտեմբերին՝ կուռուպցիայի և պետական գաղտնիքի հրապարակման մեղադրանքով։

В Китае по подозрению в коррупции задержан замминистра госбезопасности
По подозрению в коррупции задержан заместитель министра государственной безопасности КНР Ма Цзянь. Об этом со ссылкой на свои источники сообщает гонконгская газета «South China Morning Post».
Пока не известно, какие именно деяния инкриминируются Ма Цзяню, проработавшему в органах безопасности более 30 лет. По предположению газеты, уголовное дело может быть связано с махинациями «Founder Group», основанной на базе Пекинского университета – в частности, речь идет о выгодных сделках с ценными бумагами, в которые были вовлечены топ-менеджеры компании и некоторые близкие родственники Ма Цзяня.
Второй по величине держатель акций «Founder Group» – девелопер «Beijing Zenith» публично обвинил руководителей «Founder» в инсайдерской торговле и хищении активов компании на сумму в несколько миллиардов юаней.
По информации издания, Ма Цзянь также тесно связан с Лин Цзихуа, который был начальником штаба бывшего президента Ху Цзиньтао, ушедшего в отставку в 2013 году. Лин Цзихуа задержали в декабре 2014 года. Источники сообщили, что, по данным следствия, один из топ-менеджеров «Founder» платил семье Лина крупные взятки.