ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար ԿարենՃշմարիտյանն այսօր ամփոփել է անցնող արին։
Նա հայտնել է, որ 9 ամսվա տվյալներով՝ ՀՆԱ–ի աճը կազմել է 3.9%։ Նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում այն 2.8% է եղել: Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2.3%-ից հասել է 4.3%–ի։Հունվար-նոյեմբերին, շինարարությունից բացի, աճ է գրանցվել բոլոր ոլորտներում (շինարարության ծավալը նվազել է 5.4 %-ով): Արդյունաբերության ծավալներն աճել են 2.6%-ով, գյուղատնտեսության ծավալները՝ 6.5%-ով, առևտրաշրջանառությանը՝ 4.2%-ով։
Կարեն Ճշմարիտյան. «ՀՆԱ–ի աճը կազմել է 3.9%»
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանն այսօր ամփոփել է անցնող արին։
Նա հայտնել է, որ 9 ամսվա տվյալներով՝ ՀՆԱ–ի աճը կազմել է 3.9%։ Նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում այն 2.8% է եղել: Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2.3%-ից հասել է 4.3%–ի։ Հունվար-նոյեմբերին, շինարարությունից բացի, աճ է գրանցվել բոլոր ոլորտներում (շինարարության ծավալը նվազել է 5.4 %-ով): Արդյունաբերության ծավալներն աճել են 2.6%-ով, գյուղատնտեսության ծավալները՝ 6.5%-ով, առևտրաշրջանառությանը՝ 4.2%-ով։

Карен Чшмаритян: «Рост ВВП в Армении составил 3,9%»
По данным за 9 месяцев 2014 года рост ВВП Армении составил 3,9%, по сравнению с 2,8% за аналогичный период прошлого года. Об этом в ходе пресс-конференции сегодня заявил министр экономики РА Карен Чшмаритян.
По его словам, показатель экономической активности в январе-сентябре вырос с 2,3% до 4,3%, и в январе-ноябре составил 3,8%, превысив прошлогодний показатель.
«В январе-ноябре рост зафиксирован во всех ветвях экономики, кроме строительства, где зарегистрирован спад на 5,4%», - сказал Чшмаритян.
Он отметил, что объем промышленности возрос на 2,6%, услуг – 7,1%, сельского хозяйства – 6,5%, объем оборота торговли – 4,2%.