Բակո Սահակյանն Անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 24-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգում էին մարտական հերթապահության կազմակերպմանն ու ինժեներական կառույցների կատարելագործմանն ուղղված միջոցառումների մասին և 2014թ. հեռուստամարաթոնի ընթացքի, արդյունքների ու իրականացվելիք միջոցառումների մասին հարցերը:
Առաջին հարցի շուրջ զեկույցով հանդես է եկել պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը: Նախագահը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել պաշտպանության նախարարությանն ու կառավարությանը՝ բանակաշինության ոլորտում նախատեսված ծրագրերի պատշաճ իրականացման ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ զինված ուժերի մարտական պատրաստականության բարձր մակարդակի ապահովումը եղել և մնում է պետության կարևորագույն առաջադրանքներից մեկը:
Անդրադառնալով օրակարգի երկրորդ հարցին՝ երկրի ղեկավարը կառավարությանը և համապատասխան գերատեսչություններին հանձնարարել է Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի շինարարության ընթացքում ապահովել նախատեսված ֆինանսական միջոցների նպատակային օգտագործումը, շահագրգիռ մարմինների սերտ համագործակցությունը և իրականացվող աշխատանքների լայն լուսաբանումը զանգվածային լրատվամիջոցներում:

Бако Саакян провел заседание Совета безопасности
Президент Республики Арцах Бако Саакян провел заседание Совета безопасности, в повестке которого были вопросы, касающиеся мероприятий по организации боевого дежурства и совершенствования инженерных сооружений, хода и результатов Телемарафона-2014 и намеченных к реализации мероприятий.
По первому вопросу с докладом выступил министр обороны Мовсес Акопян. Саакян дал соответствующие поручения министерству обороны и правительству по должному выполнению намеченных программ в сфере военного строительства, подчеркнув, что обеспечение высокого уровня боевой подготовки вооруженных сил было и остается одной из важнейших задач государства.
Касаясь второго вопроса повестки, глава государства поручил правительству и соответствующим ведомствам обеспечить в ходе строительства автодороги Варденис-Мартакерт целевое использование финансовых средств, тесное сотрудничество между заинтересованными органами и широкое освещение в СМИ проводимых работ.