Իրականում ադրբեջանցիներով 2 օդանավ է վայրէջք կատարել Երևանում. գոհ ու շնորհակալ հեռացել են. պարզաբանում
Ինչպես հայտնել էինք, Կիև-Թբիլիսի չվերթն իրականացնող օդանավը հարկադրված է եղել վայրէջք կատարել Երևանում։ Դրանում գտնվող 25 ադրբեջանցիներից մեկը «Diaspora TV»-ին պատմել էր, որ իրենք վախեցել են դուրս գալ օդանավից:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի խոսնակ Ռուբեն Գրձելյանը «7օր»–ին մանրամասներ է ներկայացրել՝ հայտնելով, որ իրականում ադրբեջանցիներով 2 օդանավ է վայրէջք կատարել Երևանում, ովքեր գոհ ու շնորհակալ հեռացել են մեր երկրից։
–Շաբաթ–կիրակի և կիրակի–երկուշաբթի լույս գիշերները Կիև–Թբիլիսի–Կիև չվերթն իրականացնող «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ընկերության օդանավը Թբիլիսիում եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով վայրէջք է կատարել Երևանում։ Առաջին անգամ օդանավում եղել է 24 ադրբեջանցի, երկրորդ անգամ՝ 13։ Ապահովել ենք ամե՛ն ինչով՝ սնունդով, նույնիսկ երկրորդ օրը 4 հոգի չեն իջել օդանավից, դե, գիշերն էլ սառում է օդանավը, և անձնակազմի ու այդ չորս ադրբեջանցու համար ապահովել ենք օդանավի տաքությունը, որպեսզի չսառչեն։ Գիշերը՝ ժամը 01։00–ին են եկել, առաջինը առավոտյան 08։00–ին է գնացել Թբիլիսի, երկրորդը՝ մոտ 06։00–ին։ Գոհ ու շնորհակալ, ինչպես ասում են՝ «աղ ու հացով», մեր անվտանգությունից շատ գոհ, շնորհակալություն ասելով, վերջում ձեռքներս սեղմելով հեռացել են,–նշել է Ռ. Գրձելյանը։
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական մամուլում բարձրացված աղմուկին, քաղավիացիայի մամուլի խոսնակն ընդգծել է, որ դրա հեղինակն ադրբեջանցի մեկ ուղևորն է միայն։
–Բացառությամբ նրանից՝ մնացածը շատ գոհ ու շնորհակալ մարդիկ էին։ Ինչ վերաբերում է անձնագրերը վերցնելուն, ապա այդպիսի խնդիր չի եղել. իրենք սահման չեն հատում, ուղղակի երբ նորից հետ են նստում ինքնաթիռ, պարզ է՝ անձագրերը ստուգվում են,–ընդգծել է Ռ. Գրձելյանը։

Азербайджанцы покинули Ереван довольные и благодарные – разъяснение
Как уже сообщалось, летевший рейсом Киев-Тбилиси самолет накануне ночью совершил вынужденную посадку в аэропорту Еревана. Один из находившихся на борту 25 азербайджанцев в беседе с «Diaspora TV» сообщил, что они побоялись выходить из самолета.
Пресс-секретарь Главного управления гражданской авиации (ГУГА) при Правительстве РА Рубен Грдзелян рассказал «7or» подробности произошедшего. Он сообщил, что в действительности в Ереване приземлились 2 самолета с азербайджанцами на борту.
«Самолеты «Украинских авиалиний», летевшие рейсом Киев-Тбилиси-Киев в ночь с субботы на воскресенье и с воскресенья на понедельник из-за неблагоприятных погодных условий совершили посадки в Ереване. В первый раз на борту было 24 азербайджанца, во второй – 13. Мы их обеспечили едой и всем необходимым. Во второй день 4 человека отказались покидать самолет, а ночью, как известно, борт замерзает. Мы были вынуждены обеспечить для них отопление, чтобы они не замерзли. Они прилетели в час ночи. Первый рейс вылетел в Тбилиси в 08:00, второй – в 06:00. Они довольные и благодарные, как говорится, с «хлебом и солью», польщенные работой наших служб безопасности, в конце сказали спасибо и даже пожали руки», - рассказал Грдзелян.
Что касается искаженного освещения случившегося в азербайджанской прессе, то пресс-секретарь ГУГА подчеркнул, что автором этого был один единственный азербайджанец.
«За исключением его одного, остальные были довольны и выразили благодарность. Что касается сдачи паспортов, то ничего подобного не было – они границы не пересекали. Просто когда они садились обратно в самолеты, паспорта, естественно, проверялись», - добавил Грдзелян.