Ղազախստանն ածուխ կմատակարարի Ուկրաինային։ Այս մասին այսօր հաղորդել է նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն ուկրաինացի գործընկեր Պյոտր Պորոշենկոյի հետ հանդիպումից հետո։ «Մենք պայմանավորվել ենք ածուխ մատակարարել Էկիբաստուզսկյան հանքից»,–ասել է նա՝ հույս հայտնելով, որ կողմերը կկարողանան արդյունքի հասնել համագործակցության այդ ուղղությունում։ Ուկրաինան այժմ էներգատարների սուր դեֆիցիտ է զգում։ Ածխի անբավարարությունը մինչև ջեռուցման ժամանակաշրջանի ավարտը կազմում է 10-12 մլն տոննա։ Այս մասին ավելի վաղ լրագրողներին ասել էր «Կիևէներգո» դիտորդական խորհրդի նախագահ Իվան Պլաչկովը։ Էներգետիկայի և ածխային արդյունաբերության նախարարության տվյալներով՝ Ուկրաինայում 2014թ. ածխահանումը, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կրճատվել է 19.1 տոկոսով՝ մեծապես պայմանավորված Դոնբասի իրավիճակով։
Ուկրաինան փորձել է ածուխ ներմուծել ՀԱՀ–ից, սակայն այն պահանջված որակը չուներ։
Ղազախստանն ածուխ կմատակարարի Ուկրաինային
Ղազախստանն ածուխ կմատակարարի Ուկրաինային։ Այս մասին այսօր հաղորդել է նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն ուկրաինացի գործընկեր Պյոտր Պորոշենկոյի հետ հանդիպումից հետո։
«Մենք պայմանավորվել ենք ածուխ մատակարարել Էկիբաստուզսկյան հանքից»,–ասել է նա՝ հույս հայտնելով, որ կողմերը կկարողանան արդյունքի հասնել համագործակցության այդ ուղղությունում։
Ուկրաինան այժմ էներգատարների սուր դեֆիցիտ է զգում։ Ածխի անբավարարությունը մինչև ջեռուցման ժամանակաշրջանի ավարտը կազմում է 10-12 մլն տոննա։ Այս մասին ավելի վաղ լրագրողներին ասել էր «Կիևէներգո» դիտորդական խորհրդի նախագահ Իվան Պլաչկովը։ Էներգետիկայի և ածխային արդյունաբերության նախարարության տվյալներով՝ Ուկրաինայում 2014թ. ածխահանումը, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կրճատվել է 19.1 տոկոսով՝ մեծապես պայմանավորված Դոնբասի իրավիճակով։

Казахстан будет поставлять уголь на Украину
Казахстан будет поставлять Украине уголь. Об этом сегодня сообщил президент Казахстана Нурсултан Назарбаев после встречи с украинским коллегой Петром Порошенко, передает ТАСС.
«Мы договорились о поставках угля из Экибастузского угольного месторождения», - сказал он, выразив надежду, что «стороны смогут достичь результата в этом направлении сотрудничества».
Украина сейчас испытывает острый дефицит энергоносителей. Нехватка угля до конца текущего отопительного сезона (апрель 2015 года) составляет 10-12 млн тонн, сообщил ранее журналистам глава наблюдательного совета компании «Киевэнерго» Иван Плачков.
По данным министерства энергетики и угольной промышленности, добыча угля на Украине с января 2014 года сократилась на 19,1 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, прежде всего из-за событий в Донбассе.
В результате Национальная энергетическая компания «Укрэнерго» с 1 декабря ввела в стране аварийные отключения электроэнергии. 7 декабря украинское правительство разрешило Министерству энергетики и угольной промышленности временный импорт электроэнергии из России.
Украина также пыталась импортировать уголь из ЮАР, однако он оказался ненадлежащего качества. Рассматриваемый импорт из Австралии – слишком дорогостоящий. Среди других вариантов – импорт угля из России, а также вывоз его с территории Донбасса.